Yüzlerce Balina Kıyıya Vurdu

Yeni Zelenda sahilinde yüzlerce balinanın kıyıya vurması yetkilileri seferber etti.

Yüzlerce Balina Kıyıya Vurdu

Sabah saatlerinde Yeni Zelanda'nın Güney adasında hiç istenmeyen bir olayın ve hiç istenmeyen görüntülerin ortaya çıktığı belirlendi. Bilinmeyen bir sebeple bölgede yaşayan balinaların kıyıya vurduğu ve yüzlerce hayvanın telef olduğu ortaya çıktı. Neden kıyıya vurdukları konusunda yetkililerin geniş çaplı bir araştırma yürüttükleri ortaya çıkarken hala sağ olan hayvanların tekrar hayata döndürülmesi için büyük çaba harcandı. Bölgede yetkililerin ve vatandaşların seferber oldukları görüldü. 

400 kadar balinanın kıyıya vurdukları içlerinden 250 kadarının ise hala canlı oldukları tespit edildi. Yaşama şansı olan balinaların tekrar denize gönderilmesi için büyük bir efor sarf edildi. Yetkililer tarafından konu hakkında yapılan açıklamalara göre bu olayın ülke tarihinde en büyük üçüncü kıyıya vurma olayı olduğu tespit edildi. Balinaların gece saatlerinde kıyıya vurmaya başladıkları ve yetkililerin tekrar yüzdürmek için çalışmaları sürdürdüğü öğrenildi. 

Kıyıya vurmuş olan balinaların tekrar gönderildikten sonra birkaç saat içerisinde tekrar kıyıya gelmeleri dikkat çekti. Hayvanların yaşamlarına devam etmeleri için ıslak verin kalmaları gerektiğini bilen vatandaşlar bu konuda büyük çaba harcadılar. Daha öncede bölgede benzer olayların yaşandığı bilindiği için durum karşısında nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda oldukça profesyonel hale gelen vatandaşlar ellerinden gelen yardımı yaptılar. Havanın kararması ile birlikte hayvanların karanlıkta tehlike altına girmemeleri için kurtarma çalışmalarına ara verildi. sabahın ilk ışıklarında tekrar başlaması bekleniyor. 

YORUM EKLE