Yeni Zelanda'da balinalar telef oldu

Yeni Zelanda'nın güneyinde pilot balinalar kıyıya vurarak telef oldu. Bölge halkının yardımıyla bazı balinalar ölümden döndü.

Yeni Zelanda'da balinalar telef oldu

Yeni Zelanda’nın Güney kıyılarında yüzlerce pilot balina karaya vurdu. Yeni Zelanda’da yayın yapan bir radyo programının haberine göre, adanın Altın Körfez bölgesinde gerçekleşen olayda yaklaşık 420 balinanın yüzde  70’i hayatını kaybetti.

ÜZERLERİNE SU DÖKEREK KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR

Karaya vuran balinaların telef olmaması için deniz seviyesinin artmasının gerektiğini belirten uzmanlar konu ile ilgili çalışma başlattı. Sahil güvenlik ekiplerinin halk ile beraber yürüttüğü çalışmada balinalar ölümden döndürülmeye çalışıldı. Kovalarla su taşıyarak balinaların üzerine döken insanların, konu ile ilgili hummalı bir çalışma yürüttüğü belirtildi. Pilot balinaların üzerine bez, örtü gibi maddeler örten insanlar, bu bez parçalarının üzerine de su dökerek balinaların yaşamlarına devam edebilmesi için bütün imkanları seferber etti. Canlanan balinaların tekrar karaya dönmemesi için de denizin kıyısında bekleyen insanlar az da olsa balinanın canını kurtarmayı başardı. Balinaların karadan uzaklaşması için nöbet tuttukları bilinen ekipler, olay sonuçlanana kadar konu ile ilgili çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

YÜZDE 70'LİK BİR KAYIP VAR

Yeni Zelanda’da görevli müdür Andrew Lamason, balinaların neden karaya vurduğu ile ilgili gelen bir soruya, henüz olayın nedenlerinin anlaşılmadığını söyledi. Balinaların suya geri dönmeleri için gerekli çalışmaların başlatıldığının altını çizen Lamason, karaya vuran balinalardan yüzde 70’lik bir oranın kaybedildiğini üzülerek söyledi. Bölgede bu tarz olayların sıkça olduğunu söyleyen yetkili, konu ile ilgili önlemlerin geliştirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Uzmanlara göre balinaların karaya oturması, avlandıkları balıkları takip etmesi sonucunda oluşuyor.

YORUM EKLE