Ukrayna'ya Vize Kalktı

Bugün Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar sonrasında pasaporta ve vizeye ihtiyaç duyulmadan Ukrayna'ya gidilebilecek.

Ukrayna'ya Vize Kalktı

Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin daha normal hale gelmesi ve her geçen gün daha iyi seviyelere gelmesi için çalışmaların devam ettiği biliniyor. İki ülke arasındaki ziyaretlerin artması ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için yeni yapılan bir düzenleme sonrasında Ukrayna ile Türkiye arasındaki ziyaretlerin artık herhangi bir pasaport ve vize işlemini gerektirmediği belirlendi. Bakanlık tarafından verilen müjde ile birlikte artık vatandaşlar günübirlik ziyaret için bile uçağa atlayıp Ukrayna'ya gidebilecekler. 

İki ülke arasında konu hakkında bir çalışmanın uzun zamandır görüşüldüğü, detayların netleştirilmeye çalışıldığını açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından müjdeli haber verildi. Sonunda yapılan çalışmalarda fikir birliğine varılarak çalışmaların başlatılmasına karar verildi. Bu sistemle birlikte Türkiye Ukrayna arasında vatandaşların karşılıklı olarak pasaport çıkarmaya, vize almaya gerek duymadan, yoğun ve yıpratıcı işlemlerden kurtularak istedikleri zaman ziyaret gerçekleştirebilecekleri açıklandı. 

Kimlik kartı ile yapılacak olan ziyaret ve yolculuklarda başka bir ayrıntıya gerek duyulmayacak. Çalışmaların tamamlandığı ancak bazı küçük teknik ayrıntıların tekrar gözden geçirilmesi gerektiği açıklandı. Bunun ardından yaz ayları gelmeden, çok zaman geçmeden uygulama hayata geçirilecek. Geçen yıl isse farklı bir çalışma yapılmış vizesiz kalış sürelerinin uzatılmasına karar verilmişti. Daha önce 60 gün olan vizesiz kalış süresi ardından karşılıklı görüşmeler ile 90 güne kadar çıkarıldı. Konu hakkında diğer ülkelerle de aynı çalışmaların başlatılması için zemin hazırlandığı açıklandı. 

YORUM EKLE