Stadyumda Yaşanan İzdihamda 17 Kişi Öldü

Afrika ülkesi olan Angola'da yaşanan bir izdiham sonrasında 17 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Stadyumda Yaşanan İzdihamda 17 Kişi Öldü

Güney Afrika ülkelerinden birisi olan Angola'da korkunç bir olayın yaşandığı açıklandı. Bölgede bulunan yetkililer tarafından yapılan açıklamalar sonrasında sabah saatlerin Angalo stadyumunda büyük bir futbol maçının oynanacağı duyurulmuştu. Uzun zamandır beklenen maçı izlemek için binlerce kişinin stadyuma geldiği ve özellikle en ön sıralardan izlemek için büyük çaba sarf ettikleri belirlendi. Bu süreçte bazı sıkıntılar yaşanmaya başladı. 

Stadyumun kapısının açılması ile birlikte pek çok vatandaşın içeri hücum etmeleri bir oldu. Bunun ardından insanların birbirlerinden önce içeri girme telaşı kısa süre sonra bir kaosun oluşmasına neden oldu. Bu durumun ardından izdiham yaşandı ve bu izdiham sonrasında ortaya çıkan bilanço oldukça ağırdı. 17 kişinin çıka karmaşıklık sonrasında hayatını kaybettiği belirlendi. Ölen kişilerin ezilme ve boğulma gibi sebeplerden dolayı hayatını kaybettiği öğrenildi. Bunun ardından yüzlerce kişinin ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı açıklandı. 

Yaralılar arasında 5 kişinin durumu ağırken kalan kişilerin tedavilerinin de devam ettiği açıklandı. Konu hakkında soruşturma başlatıldı. İzdihamın asıl nedeninin stadyumun kapasitesinin 8 bin kişi olmasına rağmen olması gerekenden çok daha fazla kişinin girmeye çalıştığı belirlendi. Basın tarafından konu değerlendirmesi yapılırken 'Futbol tarihinin en trajik olayı' olarak belirtildi. Konu hakkında bölgenin Cumhurbaşkanı tarafından verilen emir sonrasında soruşturma başlatıldı. 

YORUM EKLE