Rusya, ABD'yi Uyardı

Rusya tarafından yapılan son açıklamalar doğrultusunda ABD ile İran arasında yaşanan sorundan dolayı önemli uyarılarda bulunuldu.

Rusya, ABD'yi Uyardı

Son dönemlerde ABD ile İran arasındaki ilişkilerin gittikçe gerilmeye başladığı ve bunun üzerine iki ülke arasındaki anlaşmaların bozulmak üzere olduğu iddia edilmişti. Daha önceleri de yaşanan gerginlik sonrasında iki ülke arasında bir anlaşma yapılmış ve bu anlaşma sonrasında ülke ilişkileri normale dönmüş ve sonucunda ortada herhangi bir tehlikenin kalmadığı açıklanmıştı. Tüm bunların ardından Donald Trump'un yeni ABD başkanı seçilmesi ile birlikte tekrar sorunlar baş göstermeye başlamıştı. 

İran tarafından geçtiğimiz yıllarda nükleer silahsızlanma kabul edilmiş bunun karşılığında ABD ile yapılan görüşmeler sonrasında ABD'nin bazı sert yaptırımları kaldırılması sağlanmıştı. Bugüne kadar devam eden ilişkilerde tekrar bir noktada anlaşmazlığın yaşandığı öğrenildi. İran tarafından geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen başarısız füze denemesi sonrasında bu duruma ABD'nin çok sert bir şekilde karşılık vermesi ve çeşitli uyarılarda bulunması iki ülke arasındaki gerginliğin tekrar gün yüzüne çıkmasına neden oldu. 

Yapılan açıklamaların ardından tepkilerini göstermek için karşılıklı olarak ülkelerin birbirlerine bazı yaptırımlarda bulunması ilişkilerinin düzelmesi yerine daha çok bozulmasına neden oldu. Bunun ardından Rusya tarafından konu yakından incelenirken konu hakkında bir açıklamanın yapılmasına karar verildi. Bu açıklamalar sonrasında henüz iki ülke arasında bozulmamış bir nükleer silah anlaşmasının bulunmasından dolayı yaptırımların uygulanması ya da sorumsuzca davranılmasının iki ülke açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirebileceği belirtildi. Konu hakkında uzlaşmaya gidilmesi gerektiği önerildi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 23:04
YORUM EKLE