Merkel’den Türkiye Açıklaması, “Nazi Kıyaslamaları Son Bulmalı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Almanya’ya yönelik Nazi benzetmelerine Almanya Başbakanı Angela Merkel’den cevap geldi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Hannover’de bir basın toplantısı düzenleyen Merkel, “Türkiye’nin bu konuda ne yapmaya çalıştığını anlamış değiliz. Türk liderlerin artık Nazi benzetmelerini bırakması gerekiyor. Gerekli şartlar sağlanırsa toplantı yaparsınız, aksi taktirde yine engellenecektir” dedi.

Merkel’den Türkiye Açıklaması, “Nazi Kıyaslamaları Son Bulmalı”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk liderlerin Nazi benzetmelerine cevap verdi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Hannover’de bir basın toplantısı düzenleyen Merkel’in gündeminde Türkiye ile yaşanan gerilim de yer aldı. Bilindiği üzere Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Almanya’da referandum toplantısı yapması engellenmişti. Yaşananlar üzerine açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Benim bakanım, milletvekilim oraya geliyor ancak siz izin vermiyorsunuz. PKK ve diğer terör örgütlerine gelince etkinliklere izin veriyorsunuz. Sizin bu yaptıklarınız Nazi uygulamalarından farksız” demişti. Konu ile ilgili Merkel’den cevap geldi.

“NAZİ BENZETMELERİNE BİR SON VERİN”

Türkiye’nin takındığı tavrın yanlış olduğunu belirten Angela Merkel, “Türk bakanlar Nazi yakıştırması yapıyorlar. Artık buna bir son vermeliler. Türk siyasetçilerin Almanya’da etkinlik yapabilmesi için gerekli anayasa ilkelerine uymaları gerekiyor. Aksi taktirde toplantı yapmalarına izin verilmeyecektir. Bu şekilde devam ederlerse 16 Nisan’a kadar Almanya’daki etkinlikleri iptal edilebilir. Bu konu tamamen Türkiye’nin elinde” dedi.

YORUM EKLE