Malta Türkiye İş Forumu

Binali Yıldırım'ın Malta ziyareti sırasında Başbakan Muscat ile yaptığı görüşmede, Türk iş adamlarının Malta'daki yatırımları konuşuldu.

Malta Türkiye İş Forumu

Malta Başbakanı Joseph Muscat, ülkesine Türk iş adamlarının yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür etti. Muscat, Binali Yıldırım’ın Malta’ya ziyareti üzerine DEİK’ in İşbirliği Fırsatları ve Yatırım Ortamı ile organize ettiği Malta – Türkiye İş Forumu’ na katıldı ve Türk iş adamlarına hitap etti. Muscat Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerine yönelik daha önce yapılan bir ziyareti hatırlattı.”Geçen sefer bu odadayken, AB’den çıkmayı isteyen bir ülke vardı hatırlayacaksınız. Şu anda Türkiye’nin AB’ye girmesini konuşuyoruz. Avrupa projesinin sadece cazip olmadığını, ama aynı zamanda gelecek ilgili bir konu olduğunu duymak güzel. Ekonomilerin birtakım şeyler söylediğini ve zor dönemler geçirdiğini söyleyebiliriz. Sonuçta çok büyük potansiyel var. Bu potansiyeli doğru şekilde kullanmak zorundayız” şeklinde açıklama yaptı.

İKİ ÜLKE ARASINDA 50 YILLIK BAĞ VAR

Malta Başbakanı Muscat, Malta’ nın ekonomik başarısının ardındaki nedenin açık bir toplum olmasına bağladı. Diğer farklı ülkelerle ticaret yapmak konusunda mutluluk duyduklarını belirten Muscat, Türkiye Malta ilişkisine de değindi. İki ülke arasında bağların yaklaşık 50 sene öncesine dayandığını belirten Muscat, ilişkiler başladığından beri çok büyük bir ivme kazandığını belirtti. Türk işadamlarının yatırımları ile ilgili de konuşan Muscat şunları söyledi: “Devlet ve hükümetlerimiz ekonomik büyümeye çok önem veriyor, bu bunu gösteriyor. İşadamlarını destekleyen yaklaşımımız da meyvelerini veriyor. Malta-Türk iş konseyinin 2014 senesinde hayata geçirilmesi çok önemli bir hareketti. Karşılıklı işadamları gitti geldi. Ticari ilişkilerimiz çok büyük ilerleme kaydetti. Çok fazla sayıda Türk işadamının bugün Malta’da var olduğunu görüyoruz. THY’nin Malta-İstanbul arasında haftada 13 doğrudan seferi var.”

YORUM EKLE