Kıbrıs'ta Diplomatik Kriz

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Rum lider Nikos Anastasiadis ile müzakere sırasında, Anastasiadis'in sinirlenip kapıyı çarpıp çıkması krize neden oldu.

Kıbrıs'ta Diplomatik Kriz

Kıbrıs Rum Parlementosu’nun aldığı kararla Yunanistan ile birleşme girişiminde bulundukları 1950 ENOSİS’in ilanının okullarda kutlanması kararı, diplomatik bir probleme sebep oldu. Rum hükümetinden Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Görüşmede Anastasiadis’in Akıncı’ya , “Siz de 20 Temmuz’u kutluyorsunuz” dediği öğrenildi.

KAPIYI ÇARPTI

ENOSİS konusundaki kararında ısrarcı olan Rum Anastasiadis, Akıncı ile müzakere sırasında sinirlenerek kapıyı çarptı ve çıktı. Tekrar gündeme gelen ENOSİS krizi, daha önce de Rum Parlementosu’nda Rum Kilisesi önderliğinde 1950 yılında yapılan imza kampanyasının Rum okullarında coşku ile kutlanaması sayesinde başlamıştı. Bu kararı ciddi bir biçimde ve sert bir tavır ile eleştiren ve buna karşı çıkan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya gelmişti.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Anastasiadis ile yaptığı görüşme sonrası şunları söyledi: “Ben ENOSİS kararının vahametini anlattım, ancak Anastasiadis bana 5 sayfalık bir savunma okudu. Savunmasında bizim 20 Temmuz’umuzdan, (1974 Kıbrıs Barış Harekatı) 15 Kasım’a kadar (KKTC’nin kuruluş yıldönümü) bir çok kutlamamızı örnek gösterip, isteseydi kendisinin de bir çok kez müzakereleri iptal edebileceğini söyledi. Hatta Türkiye’den gelen suyu bile örnek gösterdi.”

DIŞİŞLERİ BAKANI RESMİ ZİYARETTE BULUNACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ENOSİS krizinin yaşandığı yere Lefkoşa’ya bir ziyarette bulunacak. Resmi ziyarette bulunacak olan Çavuşoğlu’nun gelişinden önce yaşanan bu krizin planlı yapıldığını belirten Akıncı, yaşanan krizin resmi ziyarette konuşulacak en son konu olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2017, 17:11
YORUM EKLE