Gerginlik Tırmanıyor! İsrail Ateş Açtı, Ölü Ve Yaralılar Var...

ABD Başkanı Donald Trump'ın dünyanın karşı çıkmasına rağmen ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı bugün uygulamaya koyuluyor. İsrail'in Kudüs kentinde yapılacak tören ve kutlamalar nedeniyle güvenlik alarmı verildi. Çoğu Avrupa ülkesi dünyayı öfkelendiren tören için Kudüs'e temsilci göndermeyerek net bir mesaj verirken, Filistinliler bugün kapsamlı protesto yürüyüşleri düzenliyor. Sosyal medyadan durumla ilgili son rakamları paylaşan yerel kaynaklar, İsrail askerinin ateş açması sonucu Gazze'de 33 kişinin hayatını kaybettiğini, 510 kişinin gerçek mermiyle yaralandığını aktardı. Toplamda yaralı sayısının en az 1700 olduğu belirtiliyor.

Gerginlik Tırmanıyor! İsrail Ateş Açtı, Ölü Ve Yaralılar Var...

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından Tel Aviv’den taşınan ABD Büyükelçiliği bugün Kudüs’te açılıyor. İsrailliler kutlama planlarken, Filistinliler bugün büyük halk yürüyüşlerine hazırlanıyor.

İşte dakika dakika gelişmeler:

15:30: Gazze Şeridi sınırında düzenlenen gösterilerde İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinli sayısı 37'ye yükseldi.   

15:22: Yerel kaynaklar, ölü sayısının 33'e yükseldiğini açıkladı. Toplamda en az 1700 yaralı bulunurken, 510 kişinin mermi ile yaralandığı aktarıldı. 

15:12: Kara haberler peş peşe geliyor. Ölü sayısı 28'ye yükseldi 

14:55: Kudüs'te konuyla ilgili olarak gergin bekleyiş sürerken, Gazze'deki protestolarda öldürülen Filistinli sayısı 25'e yükseldi. Yüzlerce yaralı var.

14:36: Gazze'de ölü sayısı artıyor.  İsrail ateşinde 18 kişi hayatını kaybetti.

13:57: Gazze'de İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu ölü sayısı 16'ya yükseldi. 

13:50: Rus hükümeti, Kudüs'te ABD Büyükelçiliği açılmasının Ortadoğu'daki gerilimi artıracağından endişe ettiğini açıkladı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rus hükümetinin Kudüs'te Amerikan büyükelçili açılmasının bölge genelinde gerginliğin artmasına yol açabileceği kaygısı duyup duymadığını soran gazetecilere, "Evet, bu tür endişelerimiz var" yanıtını verdi.

13:28: İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD'nin Kudüs kararına karşı olduklarını hatırlatarak, 'İngiltere'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımak gibi bir planı yoktur' ifadesini kullandı. 

13:20: İsrail askerleri, Filistinlilerin işgal altındaki Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde düzenlediği gösterilere müdahale etti. Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktası yakınında toplanan bir grup Filistinliye İsrail askerleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. 
Filistinli göstericiler de İsrail askerlerinin müdahalesine taşla karşılık verdi. Kalendiya kontrol noktasındaki olaylarda şu ana kadar yaralananın olmadığı bildirildi. İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın El Halil ve Beytüllahim şehirlerinde de düzenlenen gösterilere müdahale ettiği belirtildi.

 
13:20: Filistinli yetkililer Gazze'deki gösterilerde ölü sayısının 7'ye yükseldiğini duyurdu. 

12:15: İsrail askerleri abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde 2 Filistinli hayatını kaybetti, 93 Filistinliyi gerçek mermiyle yaraladı. Gazze sağlık makamları, 21 yaşındaki Filistinlinin 30 Mart tarihinden bu yana İsrail askeri tarafından öldürülen 46'ıncı Filistinli olduğunu duyurdu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 15:59
YORUM EKLE