Fırat Kalkanı Harekatı'ndan son gelişmeler!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Fırat Kalkanı Operasyonu'nda 168. güne gelindi. DEAŞ'a ait olduğu belirlenen 203 hedef mercek altına alınarak ateş emri verildi. Çatışmalarda 21 terörist öldürüldü.

Fırat Kalkanı Harekatı'ndan son gelişmeler!

TSK’nın Suriye’nin kuzey bölgesinde bulunan terör örgütlerine yönelik saldırıları devam ediyor. Fırat Kalkanı Operasyonu’nun 168. Gününe gelindi ve birçok hedef etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, DEAŞ ile birlikte destek veren terör örgütlerinin ortaya çıkardığı tehditler ortadan kaldırılarak sınırda güvenliği arttımak için Suriye’nin kuzeyine doğru yapılan hareket son hızıyla devam ediyor.

HEDEFLER VURULDU

Hedeflere yapılan saldırılarda DEAŞ’a ait 138 hedef tespit edilerek etkisizleştirildi. Terör örgütlerince kullanılan barınma sığınakları, cephanelikler, komuta tesisleri, silah ve birçok araç ele geçirildi.El Bab ve Bzagah bölgelerinde 65 adet DEAŞ hedefi tespit edilerek Hava Kuvvetleri tarafından saldırı gerçekleşti ve 64 bina ile 1 silahlı araç etkisiz hale getirildikten sonra imha edildi.

Fırat Kalkanı Harekatı ile Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu, Bizaa bölgesini DEAŞ’tan tekrar geri almıştı. Orduya bağlı bir tugay görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

SİVİL HALKI KALKAN OLARAK KULLANIYORLAR

Aralık ayında başlayan El Bab operasyonu kapsamında TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’nun önlerine çıkan en büyük güçlük, terör örgütü DEAŞ’ın sivil halklı kalkan olarak kullanmasıydı. Örgüt, karargahlarını sivil halkın bulunduğu mahalle ve bölgelerden seçiyor. Bu da TSK tarafından yapılacak olan operasyonları zor duruma sokuyor. Operasyon yapmadan önce bölgenin sivillerden arındırılıp arındırılmadığı kontrolu yapıldıktan sonra ancak operasyonlar başlayabiliyor. Teröristler tespit ediliği halde bile sivil halk olduğu için hiçbir şekilde saldırı yapılamıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 11:04
YORUM EKLE