07 Ocak 2017 Cumartesi 03:10
Eski ABD subayı Osmanlı hanedan reisi Osmanoğlu vefat etti!

Osmanlı Devleti'nin 31'inci padişahı Sultan Abdülmecid Han'ın üçüncü kuşak torunu ve hanedanın 44'üncü reisi Osman Bayezid Osmanoğlu, ABD'nin New York kentinde 93 yaşında vefat etti.

NEW YORK EYÜP SULTAN CAMİSİ'NE DEFNEDİLECEK

Edinilen bilgiye göre, bir süredir devam eden rahatsızlığı nedeniyle 92 yaşında hayatını kaybeden Osmanoğlu'nun cenazesi, 9 Ocak'ta New York'taki Eyüp Sultan Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Long Island'daki aile mezarlığına defnedilecek.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CENAZE İLE İLGİLENİYOR

Hanedanın en yaşlı üyesi olan Osmanoğlu'nun cenaze işlemleriyle Türkiye'nin New York Başkonsosluğu ilgileniyor.

Osman Bayezid Osmanoğlu, Osmanlı hanedanının sürgün sırasında yurt dışında doğan ilk çocuğu olarak 1924 yılında Fransa'da dünyaya geldi. Daha sonra annesi ve ağabeyiyle New York'a göç eden Osmanoğlu, ABD'de 45 yıl kütüphanelerde 15 dilde kitap çevirisi yaparak geçimini sağladıktan sonra 1997'de emekliye ayrıldı.

2009'DA HANEDAN REİSİ OLMUŞTU!

Hanedanın erkek üyelerine ülkeye dönüş yasağı 1974'te kalkmasına rağmen Türkiye'yi ilk kez annesinin ısrarıyla 1985'te ziyaret eden Osmanoğlu, sonrasında her yıl düzenli olarak Türkiye'ye geldiğini ancak yerleşmeyi hiç düşünmediğini ifade etmişti. Osmanoğlu, 2009 yılının eylül ayında İstanbul'da vefat eden Osman Ertuğrul Efendi'nin yerine hanedan reisi olmuştu.

OSMAN BAYEZİD OSMANOĞLU'NUN HAYATINDAN KESİTLER

OSMANOĞLU HİÇ EVLENMEDİ, ÇOCUĞU YOK!

ABD'de hayatını kaybeden Osman Bayezid Osmanoğlu, Sultan Abdülmecid'in torununun oğludur. Dedesi Abdülmecid'in tahta çıkmayan oğullarından Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi, babası Şehzade İbrahim Tevfik Efendi'ydi.

ABD ORDUSUNDA SUBAYLIK YAPTI!

Osmanlı Hanedanı'nın sürgünde doğan ilk çocuğudur. Ailesi ayrıldıktan sonra babası 1931 yılında öldü ve annesi Hatice Sadiye ile birlikte Fransa'dan ABD'ye taşındı. ABD Silahlı Kuvvetlerinde subaylık yaptı.

KÜTÜPHANEDE ÇALIŞTI, HANEDANIN BAŞINA GEÇTİ

New York'ta değişik diller üzerine hizmet eden bir kütüphanede çalıştı ve emekli oldu. 23 Eylül 2009'da Ertuğrul Osman Efendi’nin ölümünden sonra hanedanın başına geçti. Osman Bayezid Efendi hiç evlenmemiştir ve çocuğu yoktur.

Son Güncelleme: 07.01.2017 03:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.