Cumhurbaşkanı’na Hakaret Şiiri Kısmen Yasak

Alman ikinci televizyon kanalı ZDF’de yayınlanan bir programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik küfür ve argo içerikli şiir yazılmıştı. Almanya Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde açılan dava sonrası şiirin bir kısmına yasak geldi.

Cumhurbaşkanı’na Hakaret Şiiri Kısmen Yasak

Alman ikinci televizyon kanalı ZDF’de yayınlanan bir TV programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik küfür içerikli şiir yayınlanmıştı. 31 Mart 2016 tarihinde ZDF TV’de yayınlanan Neo Magazin Royale adlı programda komedyen Jan Böhmermann, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ağır hareket ve küfür içerikli şiir okumuştu. Yaşanan konu sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları harekete geçmiş ve Hamburg Eyalet Mahkemesi’ne dava açmıştı. Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde görülen dava sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik okunan hakaret içerikli şiir hakkında kararını verdi.

ŞİİRİN BİR BÖLÜMÜ YASAKLANDI

Mahkemede dava görülmesi üzerine karara varıldı. Verilen karar ise hakaret içerikli şiirin bir kısmının yasaklanması şeklinde oldu. Geçen yıl mayıs ayında verilen karar sonrası şiirin bir kısmı yasaklanmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları bu kararın yeterli olmadığını ve şiirin tamamının yasaklanması gerektiğini savundu. ZDF kanalı ve Böhmermann’ın avukatları ise bu konunun fikir özgürlüğüne aykırı olduğunu ve yasağın kalkması gerektiğini savunuyor.

İki tarafta talebini belirtirken Almanya’daki Hamburg Eyalet Mahkemesi’nin konu ile ilgili nasıl bir karar vereceği henüz bilinmiyor. Şiirin yayından tamamen kaldırılması bekleniyor.

YORUM EKLE