Brezilya'da Halk Polisler İçin Sokağa Döküldü

Brezilya'da gerçekleştirilen polis grevinden sonra ülkenin karışması ile birlikte halkın polisi göreve geri çağırmak için protesto düzenlediği ortaya çıktı.

Brezilya'da Halk Polisler İçin Sokağa Döküldü

Brezilya son yıllardaki en kötü günlerini yaşamaya başladı. Bunun üzerine bölgede bulunan polislerin maaşlarının düşük olmasını gerekçe göstererek durumu protesto etmeye başladıkları belirlendi. Greve giden polislerin mesaiye başlamadıkları ve görevlerini yerine getirmedikleri öğrenildi. Bunun ardından konu hakkında geniş çaplı bir çalışma başlatıldı. Hükümet tarafından polislerin göreve geri dönmesi için çeşitli çağrılar yapıldı ancak polislerin bu çağrılara olumlu yanıtlar vermedikleri görüldü. 

Brezilya'da polislerin grev haklarının bulunmadığı ortaya çıktı. Bu sebepten greve giden polisler için devlet tarafından iki yıla kadar hapis cezasının verileceğini duyurdu. Grev haklarının bulunmaması nedeniyle polislerin polis yakınları sayesinde böyle bir eylem içerisine girdikleri öğrenildi. Bölgede bulunan polislerin yakınları polislerin karakollardan dışarı çıkmalarına izin vermeyeceklerini açıkladılar. 

Bölgede polislerin görev yapmamasından dolayı suç oranlarının arttığı öğrenildi. Bölge halkının sokaklara çıkmaktan dolayı korku ve endişe yaşadıkları belirlendi. Bunun ardından sadece 3 günlük grev sonrasında 75 cinayetin işlendiği ve 200 adet soygunun gerçekleştiği öğrenildi. Sokakların cesetlerle dolmasının ardından emniyet birimlerinin gerekli çalışmaları yapmaları bekleniyor. Bölgede polislerin tekrar göreve dönmeleri ve güvenliği sağlamaları için halkın sokaklara döküldüğü ortaya çıktı. Polislerin yakınları ile halk arasında zaman zaman gerilimli anlar  yaşanırken polis yakınlarının bu durumun sorumlusu olarak hükümeti gösterdikleri ortaya çıktı. Konu hakkında nasıl bir çalışma yapılacağı merak konusu haline gelirken askeri birliklerin duruma el koyması sağlandı. 

YORUM EKLE