Bomba İmhası İçin Tahliyeler Başlıyor!

Selanik'te ikinci dünya savaşından kalan bombanın imha edilmesi için bölgede bulunan 60 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildi.

Bomba İmhası İçin Tahliyeler Başlıyor!

Selanik'te bulunan bir gaz istasyonunda geçtiğimiz günlerde yapılan kazı çalışmaları sonrasında bir cismin bulunduğu açıklanmıştı. Bunun ardından cismin incelenmesi ile birlikte ikinci dünya savaşı sırasında  uçaktan atılan bir bomba olduğuna karar verildi. Ancak bombanın bölgeden uzaklaştırılması için tam olarak nasıl bir yöntem uygulanacağına karar verilmemişti. Küçük bir kazı çalışması sonrasında bombanın bölgeden uzaklaştırılması düşünülürken yapılan incelemeler sonrasında bombanın tahmin edilenden çok daha büyük olduğu ve 250 kilo ağırlığında olduğu tespit edildi. 

Bunun üzerine yapılan kazı çalışmalarında kepçenin bombaya sadece 4mm kala fark edilmesi büyük bir felaketin önlenmesini sağladı. Patlamamış olan bombanın her an çeşitli darbeler ve titreşimler sonrasında patlayabileceği belirlendiği için durumun ne kadar tehlikeli olduğu bir kez daha ortaya kondu. Hassas çalışmalar ve profesyonel bir uygulama sonrasında çalışmaların başlatılmasına karar verildi. 

Bölgede geniş güvenlik önlemlerinin alınacağı açıklanırken özellikle pazar gününü seçen yetkililer bölgedeki okulların, hastanelerin ve daha pek çok işyerinin kapalı olmasının daha sağlıklı olabileceği yönünde bazı açıklamalarda bulundular. Bombanın aktif hale gelerek patlaması sonucunda pek çok kişinin hayatını kaybedebileceği ve bölgenin yerle bir olabileceği tespit edildiği için bölgede bulunan  60 bin kişinin çalışmalar tamamlanana kadar tahliye edilmesine karar verildi. Bölgede bulunan 60 bin kişinin çalışmanın yapılacağı gün devlet otobüsleri ile birlikte güvenli bir devlet mekanında akşama kadar misafir edilmesine karar verildi. 

YORUM EKLE