Beyaz Saray'dan şok açıklama ... Trump Kudüs kararını açıklıyor !

ABD Genel Başkanı Donald Trump'ın seçim vaadi olarak ortaya koyduğu vaatlerin başında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımak vardı.ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Kudüs' ile ilgili kararını açıklayacağı öğrenildi. Beyaz Saray'dan konuyla ilgili şok açıklamalar geldi.

Beyaz Saray'dan şok açıklama ... Trump Kudüs kararını açıklıyor !

Son dakika Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump'ın, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edeceğini" ve "Tel Aviv'deki  Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması hazırlıkları için talimat verdiğini söyleyeceğini" ifade edildi.

Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti  olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planına  dünyadan tepki yağdı. Trump'ın bu"tehlikeli" kararına karşı  çıkan uluslararası kuruluşlar arasında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap  Birliği ve Avrupa Birliği (AB) de bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'da  , ABD Başkanı Donald Trump'ı uyararak ;  "Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Gerekirse, İsrail'le diplomatik ilişkilerimizi koparmaya kadar gidebiliriz" ifadelerini kullandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti ; "Kudüs Müslümanların kırmızı çizgidir. Bu bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir. Amerika'yı buradan bir kez daha ikaz ediyoruz. Böyle bir adım atamazsınız. İsrail ile diplomatik ilişkiyi koparmaya gider. .."

YORUM EKLE