Amerikalı Şirketler Trump'a Karşı Harekete Geçtiler

ABD Başkanı Donald Trump tarafından gerçekleştirilen vize yasağı sonrasında 97 ABD'li şirketin bu yasağa oldukça tepkili oldukları ortaya çıktı.

Amerikalı Şirketler Trump'a Karşı Harekete Geçtiler

ABD'de gerçekleşen başkanlık seçimleri sonrasında beklenmedik ve tartışmalı bir şekilde yeni Başkan olan Donald Trump açıklamalarında müslümanlara yönelik sert eleştirilerde bulunmuştu. Bunun ardından nasıl bir politika izleyeceği merak konusu haline gelmişti. Göreve gelmesi ile birlikte çeşitli yasakları da beraberinde getirmesi bir oldu. İlk olarak göçmenlerin ülkeye girişini yasaklayan yeni bir yasa çıkararak çeşitli tartışmaların hedefi haline geldi. Bunun ardından konu hakkında yeni çalışmalar yaptığını dile getirirken 7 farklı müslüman ülkesinden gelecek olan kişilere bir süre vize verilmesini yasaklayarak son noktayı koydu. 

Bunun ardından ABD'li şirketlerden pek çoğunun gerçekleştirilen yasaklar karşısında tepkilerini dile getirmeleri dikkat çekti. yapılan bazı açıklamalarda inadına bazı firmaların göçmenlere daha kaliteli hizmet vereceklerini açıklamaları ve hatta belirli bir süre içerisinde belirli bir sayıda göçmenin istihdam edilmesini sağlayacaklarını açıklamaları çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunun üzerine şirketlerin göçmen yasakları ile birlikte büyük oranda zarar edeceklerini söylemeleri dikkat çekti. 

97 ABD'li şirketin duruma tepki göstermelerinden sonra mahkemeye başvurdukları da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Gerçekleştirilen uygulamanın bir anlamda din ayrımcılığı ve ırkçılık olduğunu savunurken bu yasanın göçmen kanunlarına aykırı olduğunu dile getirdiler. Amerika anayasasında da böyle bir duruma izin verilmeyeceğini belirterek konu hakkındaki tepkilerini dile getirdiler. Mahkemeden çıkacak olan sonucun merakla beklendiği ifade edildi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 22:47
YORUM EKLE