Amerikalı komutandan Afganistan açıklaması

Afganistan'da yürütülen terörle mücadele operasyonu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Orgeneral Nicholson, "Afganistan'dan çıkamayız" dedi.

Amerikalı komutandan Afganistan açıklaması

ABD ordusunun Afganistan’daki lider ismi Orgeneral Nicholson, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yapılan bir oturumda senatörlerin sorularına yanıt verdi. “Afganistan’daki Durum” başlığı adı altında yapılan oturumda birçok açıklama yapan Orgenerali çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Senatörlerden John McCain’in Afganistan’daki güvenlik endişesi temalı sorusuna Nicholson’ın, Afganistan’dan çıkamayız dediği öğrenildi.

Afganistan güvenlik ekiplerinin Taliban ve diğer örgütlere karşı verdiği can kayıtlarının, orduya yapılan katkılardan daha yüksek olduğunu belirten Orgeneral, Afganistan ordusunun kayıplarının sürdürülebilir olamayacağının da altını çizdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve NATO müttefiklerinin Afganistan içerisinde bulundurduğu ordudaki asker sayısının yeterli olmadığı ile ilgili bir soruya da cevap veren Nicholson şunları söyledi: “Terör örgütleriyle olan mücadele için gerekli kaynağın olduğunu fakat, eğitim ve yardım görevlileri sayısında eksikler var” dediği öğrenildi.

Orgeneral aynı zamanda Afganistan’ın içişlerindeki kaosların yanı sıra ülkeye İran ve Rusya’nın da dışarıdan müdahale ettiğini belirtti. Nicholson, İran’ın ticari konularda Afganistan ile işbirliği içerisinde olduğunu söyledi. Rusya’nın dışarıdan müdahalesi için de Moskova’nın ABD ve NATO’nun kuyusunu kazmak adına faaliyetlerde bulunduğunu söyleyen orgeneral, Rusya’nın terör örgütüne silah ve techizat sağladığına dair fiziksel olarak bir kayıt olmadığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan’da 2011 tarihinden itibaren terörle mücadele için Afganistan’da faaliyet göstermeye devam ediyor. Taliban ile saldırı için ABD’nin Afganistan’da herhangi bir yetkisinin olmaması da önemli bir detay olarak biliniyor.

YORUM EKLE