Amerika’daki Seyahat Yasağında Yeni Gelişme

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, göreve gelir gelmez; ilk olarak yeni ülkeye seyahat yasağı getirmişti. Trump’ın kararının ardından konu Temyiz Mahkemesi’ne taşınmış ve geçici olarak seyahat yasağı kaldırılmıştı. Yasağın kalkması sonrası aileleri ile buluşan vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.

Amerika’daki Seyahat Yasağında Yeni Gelişme

ABD Başkanı Donald Trump’ın vermiş olduğu 7 ülkeye seyahat yasağı ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Bilindiği üzere Trump, seyahat yasağı getirmişti. Karar sonrası halktan tepki gelmişti. Konu ise Temyiz Mahkemesi’ne taşınmıştı. Geçici olarak kaldırılan seyahat yasağı sonrası hukuki savaş başladı. Konunun yüksek mahkemelere taşınması bekleniyor. Öte yandan seyahat yasağının geçici olarak kaldırılması ile ABD’ye giriş yapan vatandaşlar, aileleri ile buluştu. Ailelerine kavuşan vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Chicago’da bulunan O’Hare Uluslararası Havalimanı’na iniş yapan Suriyeli Bara Hac Halef; annesi, babası ve yakınları tarafından gözyaşları ile karşılandı. Ailesine kavuşan vatandaşların mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

Öte yandan İstanbul’dan uçağa binen İranlı Farimeh Kaşkuli ve kızı Alma Kaşkuli, New York’ta bulunan JFK havalimanına iniş yaptı.

KARARA 3 HAKİM ETKİ EDECEK

Verilen karar sonrası hukuki bir süreç başladı. Müslümanlara yönelik ayrımcılığın konu alındığı davalarda, yeni kararlar alınacak. Öte yandan Temyiz Mahkemesi ne karar verirse versin, konunun Yüksek Mahkemeye taşınabileceği belirtildi. Yasağın Müslümanlara yönelik saldırı olduğunu belirten halk ise Donald Trump’ın kararına tepkili.

Karar sonrası başlayan hukuki savaşın uzun süre devam etmesi bekleniyor.

YORUM EKLE