20 Mart 2017 Pazartesi 10:31
Almanya'dan Türkiye'nin AB Üyeliği Açıklaması: "Gerçekçi Değil"

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olması konusunun gerçekçi olmadığını belirterek “Bu konuda her zaman tereddütlerim vardı ama ama Sosyal Demokrat Parti (SPD) içinde bu düşüncede olan azınlığın içinde yer alıyordum” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, o dönem Başbakan Angela Merkel'in "imtiyazlı ortaklık" modelini o dönemki koşullar altında "yanlış" bulduğunu ancak "günümüzde Brexit (İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması) nedeniyle şartların tamamen değiştiğini" söyledi. Gabriel, Avrupa Birliği şayet İngiltere ile “özel bir ortaklık” pazarlığı yapıyorsa bu diğer ülkeler için de model olabilir" dedi.

"ÇOK NET İFADE ETTİK..."

Dışişleri Bakanı  Gabriel, Türk siyasetçilerin Almanya hükümetine sarf ettikleri sözlere dikkat edilmezse, söz konusu siyasetçilerin Almanya’ya girişlerinin de yasaklanabileceğini ifade etti. Dışişleri Bakanı, "Çok net olarak ifade ettik; şayet Ankara Almanya'nın hukuk düzenine riayet etmezse gerekli önlemleri her zaman alabiliriz ve de alacağız" ifadesini kullandı. Gabriel, "Bu sınırları aşanlar, siyasi görüşlerinin propagandasını ülkemizde yapabileceklerini sanmasınlar" dedi.

16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için Almanya'da Türk siyasetçilerin katılımıyla düzenlenecek bazı toplantıların iptal edilmesi Türkiye hükümetinin tepkisine yol açmış, Almanya ve Türkiye arasında ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'nın kararını Nazi dönemi uygulamalarına benzeterek Alman hükümetini kızdırmıştı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mesut akman 2017-03-20 10:46:00

Senide türkiyeye sokmayız Gabriel,bu kadar basit,sizin ve devletiniz için söylenenler hepsi doğru neden gocunuyorsun