ABD , Batı Şeria'ya girişleri yasakladı !

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaların ardından ABD hükümeti , çalışanları ve ailelerinin Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesi ile işgal altındaki Batı Şeria'ya girişlerinin yasaklandığı açıkladı.

ABD , Batı Şeria'ya girişleri yasakladı !

ABD Genel Başkanı Donald Trump'ın seçim vaadi olarak ortaya koyduğu vaatlerin başında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımak vardı.ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Kudüs' ile ilgili kararını açıklayacağı öğrenildi.ABD Başkanı Donald Trump'ın bu skandal kararını açıklamasının ardından tüm dünyadan tepkiler çığ gibi büyüyor.

Donald Trump'ın bu skandal kararına tepki gösteren uluslararası kuruluşlar arasında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap  Birliği ve Avrupa Birliği (AB) de bulunuyor.Özellikle Filistin'li grupların Kudüs'te düzenlediği protestoların ardından ABD'nin Kudüs Başkonsolosluğunca yazılı bir açıklama yapıldı.

ABD KUDÜS BAŞKONSOLOSLUĞU'NDAN AÇIKLAMA 

"(Filistinliler tarafından) 6 Aralık'tan başlayarak Kudüs ve Batı Şeria'da gösteriler düzenleme yönündeki yoğun çağrılar nedeniyle ABD hükümeti çalışanları ve ailelerinin Kudüs'ün Eski Şehir bölgesine ve Beytüllahim ile Eriha kentleri de dahil Batı Şeria'ya düzenleyecekleri şahsi seyahatler ikinci bir açıklamaya kadar yasaklanmıştır. ABD hükümeti çalışanlarının Kudüs'ün Eski Şehir bölgesine ve Batı Şeria'ya düzenleyeceği resmi ziyaretlere ancak zaruri olması halinde ve ek güvenlik önlemleri altında izin verilecektir. ABD vatandaşları kalabalıkların toplandığı, polis veya asker bulunan yerlerden sakınmalıdır. ABD vatandaşlarına düzenleyecekleri seyahatlerde bu talimatları ve ABD Dışişleri Bakanlığının sağladığı İsrail, Batı Şeria ve Gazze ile ilgili ek rehberliği dikkate alma tavsiyesinde bulunuyoruz."

YORUM EKLE