Doğu ve Güneydoğu'da Yaşanan Değişim ve Dönüşüm

Bir zamanlar fıkralara bile konu olan, her canı sıkılan siyasetçinin, bürokratın kendisine itaat etmeyen memurların, psikopat memurların, dosyası kabarık memurların, suça bulaşmış memurların sürgün edildiği,  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine bugün devletimiz en kaliteli generallerini, en iyi valilerini, en iyi emniyet müdürlerini, en iyi alay komutanlarını, en iyi kaymakamlarını kısacası devletin tüm kademelerinde çalışan en iyi memurların gönderildiği bir konuma gelmiştir. Çünkü buranın halkı yıllarca Terör belası ve kötü idarecilerin uyguladığı yanlış uygulamalar arasına sıkışıp kalmıştır. Gündüz devlet adına halka zulüm yapan yönetecilerin yerini, gece PKK’lı Teröristler alıyordu. Adeta danışıklı dövüşle bölge halkına her türlü kötülük ve işkence reva görülmüştür. Bu gerçekler ışığında çaresiz kalan halk adeta bilerek terörün kucağına itilmiş, bilinçli bir şekilde halk terörize edilmiştir.

Şimdi bu durum tersine dönüşmüş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri en çok yatırım yapılan bölgeler arasında ilk sıraları almıştır. Halkın dilinden anlayan, halkın örf ve adetlerini benimseyen yöneticiler bölgede hizmet yapmaktadırlar. Bölgedeki valiler, kaymakamlar ve diğer bürokratlar halka hizmet konusunda adeta bir birleriyle yarış içerisine girmişlerdir. Bu tatlı rekabet bölge halkına sunulan hizmetlerde kaliteyi getirmiştir. Bölgenin geneline yapılan birçok alt yapı ve üst yapı nerdeyse bir çok batı iline yapılmamaktadır. Bu hizmetler asla bir lütuf değil, bölge halkına yıllar önce yapılması gerektiği halde yapılmayan geç kalınmış hizmetlerdir.

Özellikle yıllarca PKK’ya mali kaynak sağlayan belediyelere kayyımların atanması ile bölge belediyecilik anlamında uzun yıllar sonra ilk defa hizmetle tanışmış, bu hizmetler şehirlerin çehresini değiştirmiştir. Bu kayyımlar sadece belediyecilik hizmetleri yapmakla kalmamış, sosyal ve kültürel anlamda da birçok hizmeti yapmış ve yapmayada devam etmektedirler. Yıllarca Teröre aktarılan kaynaklar, bölge halkına hizmet olarak kullanılmaktadır. Halkın parası, halk için kullanılmaktadır.

Geçmişte bilinçli bir şekilde her türlü kötü muameleye tabi tutulan bölge halkı, birçok yerde bu kötü yöneticilerin faturasını devlete kesmiş, devlet ile millet arasına mesafe girmesine neden olmuştur. 15 Temmuz darbesinden sonra anlaşılıyor ki, devlet, millet FETÖ ve PKK işbirliği sonucunda bu yanlış Politikalar bilinçli bir şekilde yapılmıştır.

Bölge halkı bu gerçekleri göz önünde bulundurarak FETÖ, PKK işbirliği içinde yapılan bu yanlış uygulamaları hafızasından süratli bir şekilde silmeli, devletine ve devletinin yöneticilerine güvenmeli, devlet, millet kaynaşmasının en iyi örneklerini sergilemelidir. Devletimiz de bir daha bu yanlışların yaşanmaması için bölge halkının duygularını ve hislerini paylaşmayan yöneticileri bölgeye göndermemeli, yanlış uygulamalar içinde olan yöneticiler derhal cezalandırılmalı ve bölgeden uzaklaştırılmaşıdırlar. Çünkü devlet adına görev yapan idarecilerin yaptığı her yanlışın faturası devlete kesilmekte, devlet, millet kaynaşmasına zarar vermektedir.

YORUM EKLE