Doğu ve Güneydoğu'da Süleyman Soylu Gerçeği

Çözüm sürecinde PKK Terör örgütü ve FETÖ'nün zülmü altında kalan bölge halkı korkutulmuş , sindirilmiş adeta devletle irtibatları tamamen koparılmıştı. Özellikle çözüm sürecinde bölge halkı PKK'nın her türlü zulmüne uğruyor , kendilerinden zorla haraç toplatılıyor , Kürt gençleri ailelerinden koparılarak zorla dağa götürülüyor , örgüt tarafından kurulan sözde mahkemelerde vatandaşlar yargılanıyor , PKK tarafından vatandaştan çok ağır vergiler alınıyor , PKK'lılar ellerini kollarını sallayarak geziyor , adeta devlete meydan okuyorlardı. 

Bütün bu olumsuzlukların bedelini bölge halkı üç yıl boyunca canlarıyla , mallarıyla çok ağır şekilde ödediler. Bölge halkı artık devletten umudunu kesmiş adeta kaderine razı olmuştu. Kaderine razı olmayıpta baş kaldıranlar , meydan okuyanlar bunun bedelini  canlarıyla ödediler. Özellikle güvenlik korucuları çözüm sürecinin en mağdur camiası konumuna düşmüştür. Yıllarca PKK Terör Örgütü ile mücadele eden tanınan ve bilinen kahraman korucular Terör örgütü tarafından ölüm listelerine alındılar ve tek tek çarşı merkezlerinde ailelerinin çocuklarının gözleri önünde Şehit edildiler. Bu süreçte korucular PKK Terör örgütü tarafından çok büyük bir psikolojik baskı altına alındılar. Sadece korucular değil bütün bölge halkı bu psikolojik baskıyı iliklerine kadar yaşadılar. 

Böyle kötü ve talihsiz günleri geçiren bölge halkının çözüm sürecinden sonra en çok ihtiyaç duyduğu şey devletin şefkati , merhameti , sıcak ve samimi yüzüydü. Terör örgütünden bıkmış bölge halkı adeta devleti devletin ilgi ve alakasını mumla arar duruma gelmişti. 

Bölge halkının tam da bütün umutları ,hayalleri ve beklentileri bitme aşamasındayken İçişleri Bakanlığına Sayın Süleyman Soylu'nun getirilmesi adeta bölge halkı için yeniden bir umut ışığı olmuştur. Sayın Soylu ,bölge halkının bozulan moral ve motivasyonunu düzeltmek için adeta zamanla yarışıyor , ailesini ve özel hayatını bir tarafa bırakarak gecesini gündüzüne katıyor. Sürekli bölge halkıyla bir araya gelmek suretiyle bölge il ve ilçelerine ziyaretler yapıyor , askere polise ve güvenlik korucularına adeta moral ve cesaret aşılıyor. Bölgede gitmedik il ve ilçe bırakmayan sayın Soylu bölgeye yaptığı ziyaretlerde adeta Terör örgütlerine meydan okuyor , terörün kökünün kazılacağı ve terörün çok kısa sürede bitirileceği yönünde bölge halkına umut aşılayan konuşmalar yapıyor.

Sadece bölge hakkıyla bölgede bir araya gelmiyor. Bölgeden Ankara'ya gelen herkes ile görüşüp sorunları dinleyip çözüm arıyor, sabahlara kadar makamında bu kabulleri yaparak bölge halkının dertleriyle dertleniyor.Sadece kendisi değil emrinde çalışan başta İçişleri Bakan Yardımcısı ve diğer bürokratların bölgede vatandaşı dinlemeleri için bölgeye gönderiyor. Yıllar sonra vatandaş kendi sorunlarını bölgede ,yerinde devletin bakanlarına bakan yardımcılarına ve bürokratlara anlatma fırsatı buluyor. Yıllar önce İçişleri Bakan sıfatıyla İdris Naim Şahin'in Hakkari iline gitmesi günlerce basında konuşulduğu bir ülkede Sayın Soylu'nun her gün bölgede olması , iller dışında ilçelerde ,beldelerde ,köylerde hatta güvenlik güçlerimizin üs bölgelerine gitmesi bölge halkı için çok büyük bir önem arz ettiğini biliyoruz.Sayın Süleyman Soylu bölgeye yaptığı ziyaretlerde yıllarca siyasilerin bölgede söylemeye cesaret etmediği söylemlerde bulunması , PKK'yı ve PKK'nın arka bahçesi konumunda olan HDP'yi sert sözlerle eleştirmesi adeta yıllarca korkutulmuş , sindirilmiş bölge halkına cesaret aşılamış , bölge halkının PKK ve HDP'nin tahakkümünden kurtulmasına vesile olmuştur. 

Sayın Soylu bölgede Valiler , Kaymakamlar ve diğer bürokratların halka daha iyi hizmet etmeleri , sabah sekiz akşam beş mesai anlayışından vazgeçmeleri yönünde emirler verdiğini ve bu emirlerin uygulanması için sürekli denetimlerde bulunduğunu çok iyi biliyoruz. Kendisine Vali, Kaymakam ve bürokrat atamaları ile ilgili talep ileten Milletvekillerine " Bana en iyi Vali , Kaymakam ve bürokratlar Doğu , Güneydoğu illerinde lazımdır , varsa bildiğiniz iyi Vali , Kaymakam ve bürokratları Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya gönderelim " dediğine çok yakinen şahit olmuşumdur. Bu durum Sayın Soylu'nun bölgeye , bölge halkına ne denli önem verdiğini çok açık şekilde gösteriyor. Sayın Süleyman Soylu'nun bölge halkına verdiği değeri gören Vali , Kaymakam ve bürokratların da bölge halkıyla , STK Temsilcileri , Kanaat önderleri , Muhtarlar ve vatandaşlarla sürekli toplantılar yaptıklarını veya yapmak zorunda kaldıklarına şahit oluyoruz.

Sayın Bakanın bütün çabalarını göremeyen halen bulunduğu illerin ilçelerine gitmekten üşenen , yada gittiği halde üç beş muhtarla görüşüp dönen , esnafın içine karışmaktan , onların çayını içmekten korkan ve döndüğünde sanki bütün esnafları ziyaret etmiş gibi valilik sitelerine çarşaf çarşaf resim ve yazılar koyan , bölge halkına hizmet etmek yerine kendi egolarını tatmin etmeye çalışan Valilerin olduğuna maalesef şahit olmak bizleri son derece üzüyor. Kendi ilinde bir yıl önce Şehit olmuş Şehit ailesini ziyaret etmeyen , Şehit ailesinin yasal haklarını takip edip sonuçlandırmayan Vali ve Kaymakamların varlığına da şahit oluyoruz. Kendi ilindeki Şehit Ailesine gitmeyen Vali , Sayın Bakanın o Şehit ailesini ziyaret etmesinden sonra zahmet edip Şehit Ailesini ziyaret etmesini samimiyet ve iyi niyetle asla bağdaştırmıyoruz. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın Şehit ve Gazi ailesine değer vermeyen Kaymakamı azarlaması , Valilerin ve Kaymakamların kendilerine biraz çeki düzen vermesine vesile olmuşsa da , Şehit ve Gazi Ailelerimiz başta olmak üzere halkına gönüllü hizmet etmeyen yöneticilerin bu ülkede yöneticilik yapmaması gerektiğini düşünüyorum. 

Sayın Bakanın yaptığı ve yapmaya devam ettiği bütün bu olumlu çalışmalar sayesinde bölge halkının sevgisini ve hayır duasını fazlasıyla almasına vesile olmuştur. Sayın Bakan sadece bakanlık yapmakla yetinmeyip yeri geldiğinde PKK'nın karşısında aslan kesilirken , yeri geldiğinde şefkat , merhamet ve babacan tavırlarıyla mağdur ve mazlumlara umut olmuş , yeri geldiğinde ordusunu yöneten bir komutan görevini üstlenmiş , yeri geldiğinde halkın içine karışarak sıradan bir vatandaş olmuştur. Ülke olarak dik duruşlu , cesaretli , doğru ve dürüst insanlara en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bölge halkı olarak Sayın Süleyman Soylu'ya minnet , Şükran ve vefa duygularımızı ifade ediyoruz. Allah , Sayın Bakan gibi ömrünü ülkesinin hizmetine adamış insanların sayısını çoğaltsın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Latif asığçel
Latif asığçel - 2 yıl Önce

MaşAllah barekAllah

Tahir
Tahir - 2 yıl Önce

sonuna kadar evet

Necmettin Tetik
Necmettin Tetik - 2 yıl Önce

Sayın Başkanım yüreğimize tercüman oldunuz. İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU Halk ile içiçe olan milletin sorunlarını yerinde gören ve çözen cesur yürekli yetenekli büyük
devlet adamıdır. Sayın SOYLU Geleceğin Lideridir. Bir ölür, bin diriliiz. .

Halit b
Halit b - 2 yıl Önce

Tek kelime eyer ki o kadar şevkatliyseniz ve insan HAKINA saygı duyuyorsanız 30 yıldır canı pıhasına çalışan geçici köy kuruculara sadece devlet tarafın da temel hakı olan sigorta HAKINI verecekler dı söze lafa doyduk artık KURUCULAR kahramanmiş canı pıhasına çocok larının karnını duyurmuyan kahramanlar