Çocuklarda Yeme Problemi!

Geçmiş yıllarda "yeme problemi" çok nadir görülürken günümüzde "yiyen çocuk" çok nadir görülmektedir.Yemek yeme çocuğun kendini yönetebilmesi adına attığı önemli adımlardan biridir.Çocuğun özerk biri olması ve kendini yönetebilmesi açısından çocuğun yemeği tek başına yemesi zorunludur.Kontrolcü ebeveynler çocuğun tek başına yemek yemesini engeller.Önemsiz gibi görünen "yemek yeme"problemi gerekli önlemler alınmadığında ciddi problemler olarak karşımıza çıkabilir.Bu problemler yetersiz beslenme ve maalesef çocuğun fiziksel durumunun bozulmasıyla sonuçlanabilir.
     
Çocukların çoğu zor yemek yedikleri bir evreden geçer.Öncelikle bu nedenleri sorgulamak gereklidir.Sevmediği yemeği yemesi için zorlanan çocuk,zorla yemek yedirmek çocukta yemeğe karşı olumsuz tutum takınmasına yol açabilmektedir.Oluşan bu olumsuz tutumlar karşında çocuk yemek yememesinden çok istemediği bir şeyi yapmanın hoşnutsuzluğundan rahatsız olur.Bunlara ek olarak diğer bir olumsuz tutumda çocuğun tabağına gereğinden fazla yemek konulmasıdır.
                                         
YEMEK YEMEME PROBLEMİ KARŞISINDA NELER YAPILABİLİR?

 *Zaman zaman isterse çocuğun yalnız başına yemek yemesine izin verilmelidir.
*Unutmamalıdır!(Küçük kaşık,derin tabak,yeterli yükseklikte masa)
*Çocuğun ilgisini çekebilecek tabaklar hazırlayıp yaratıcılığınızı da ekleyip sunabilirsiniz.
*Psikolojik hazırlık(yemek öncesi temizlik),çocuğun zihinsel bakımdan yemeğe hazır olması demektir.Çocuk yorgun olmamalıdır,rahat edebileceği ortamda yemek yemelidir.
*Yeme problemi yaşayan çocuğa uygulanabilecek en iyi yöntem yemek yemediği durumda ona ilgi göstermemektir.Bu tutum sonucunda çocuğun davranışında sönme beklenir.Fakat uygulanacak bu tavır "ister ye ister yeme" olamamalıdır.
*Yemeği bıraktığı durumlarda görmezden gelmeli ama öğünler arası bir şey verilmemelidir.Bu uyarının çocuğa aktarılması gerekir.Zamanla çocuk bu durumu kavrayacaktır.Hiçbir çocuk yemek yemeden yapamaz bu bir fizyolojik ihtiyaçtır.
*Problemi yaşayan çocuğa "Hepsini yemek zorunda değilsin,şimdi aç değilsen bir sonraki yemekte yersin"yönergesi verilmelidir.Zamanla çocuğun direnmekten vazgeçtiğini göreceksiniz.
*İşe beraber yemek hazırlamakla başlayabilirsiniz.Bu sürece onu da dahil etmek çocuğun aynı zamanda güvenini de arttırır.
             
Başlarda bu süreç zorlu geçebilir.Fakat çocukta yeme problemi olduğu gerçeği olduğunu unutmayın.Uygulayacağınız bu tutumlar sağlığını ve yemek yemeye karşı oluşan olumsuz algıyı düzeltmek için çok önemlidir.Tüm bunları uzun süre denedikten sonra hala yeme problemi yaşıyorsa çocukta yemek yemeyle oluşan bir takıntı olabilir.Çocuğun bu tutumlarının altında daha önce yaşadığı,tattığı,gördüğü ya da bebekliğine dayanan bir problem olabilir.Geliştirdiği bu takıntıyla ilgili ayrıntılı inceleme yapılması için bir uzmandan yardım alababilirsiniz.
                                                                                                                                                   
Uzman Klinik Psikolog 
S.Bilge KORKMAZ

          

YORUM EKLE