Chilakka Gurme Reçeller

Bugün sizi, özel sektördeki iş hayatını bırakıp kendi ürettiği reçelleri satmaya başlayan güçlü, yaratıcı ve güzel bir kadınla tanıştıracağım. Yıldız Güven Deprem.

Yıldız, Adanalı. Liseyi Adana’da bitirdikten sonra ODTÜ’yü kazanıp Ankara’ya gidiyor. Kimya Mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra, İstanbul’da iş hayatına atılıyor. 7 sene boyunca, İstanbul’un büyük ve önemli firmalarında çalışıyor.

Ama bu süre zarfında Yıldız hep hayal kuruyor. Bir gün Adana’ya geri dönecek ve kendi narenciye bahçelerinde yetiştirdikleri narenciyelerden reçeller üretecek. 7 yılın sonunda rüyasını gerçekleştiriyor ve reçel üretmeye başlıyor Yıldız. Markasının adını da Chilakka koyuyor.

Chilakka, adını doğduğu topraklardan alıyor. Akdeniz’in verimli topraklara sahip Çukurova bölgesinin tarihteki adı, ilk defa Asur yazıtlarında “Chilakka” olarak geçiyor. Hem ürünün doğduğu yere ait bir isim hem de uğur olsun diye Yıldız, yeni markasının ismini Chilakka koyuyor. Belki duymuşsunuzdur, mitolojik isimlerin markalara uğur getirdiğine inanılıyor. Mitolojik isme sahip markaların, başarılı ve sonsuz olacağına inanılıyor.

İnanışı desteklercesine Chilakka ismi uğurlu gelmiş olsa gerek, bugün reçeller Metro Toptan Marketler’in tamamında, diğer pek çok market ve şarküteride bulunuyor. % 100 doğal gurme reçeller; e-hamal.com, nefisgurme.com ve gelmekuzere.com gibi online mağazalardan da sipariş edilebiliyor. Otel ve restoran tarafında ise büyüme, daha da fazla.

Güven ailesi, 130 yılı aşkın bir süredir Çukurova’da doğal ve geleneksel yöntemlerle turunçgil yetiştiriyor. Yıldız da kendi narenciye bahçelerinde yetiştirdikleri, Akdeniz mucizesi turunçgillerden reçeller üretiyor. Turunç kabuğu, limon kabuğu, portakal kabuğu ve şadok kabuğu reçelleri gibi.

Bundan sonra bölgenin kayısı, çilek, vişne, frambuaz gibi diğer meyvelerinden de reçeller üretmeyi planlıyor Yıldız. Fakat markanın büyüme stratejisi bununla bitmiyor. Meyvelerin kabuklarının kurutulup ihraç edilmesi, meyvelerin yağlarından doğal yağlar elde edilmesi gibi pek çok proje de kapıda.

Yıldız’ı epey zamandır tanıyorum. Markanın yaratılış sürecine bizzat şahit olduğum için, Yıldız’ın bu süreçte ne kadar azimli ve heyecanlı olduğunu gözlerimle gördüm. Yıldız’a soruyorum: “Yeni bir şey yaratırken insan en çok neye ihtiyaç duyuyor?” diye. “Cesarete” diyor. “O da insanın kendisinden, içinden gelen bir şey. Önce korku oluyor tabii. Bilmediğin bir sürece giriyorsun. Her şeyinle senin ilgilendiğin. Risk alıyorsun. Ama cesaret ettikten sonra, çok çalışınca ve inanınca da bir şeyler oluyor.”

Yıldız, Akdeniz’in parlak güneşinde ve sıcacık ikliminde yetişen turunçgillerden aşkla reçeller üretmeyi başardı. Gözlerindeki ışıltıdan heyecanının hiç bitmeyeceğini anlıyorum. % 100 doğal bu reçelleri, kahvaltı sofralarınıza dahil etmekten çekinmeyin. Yıldız’ın hikayesini dinlemek içinse röportajımız aşağıdaki linkte, Youtube kanalımda bulunuyor. İyi seyirler!

İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM EKLE