Türk markaları Dubai Gulfood 2019’da başarıyla tanıtıldı

TÜRKİYE Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, “Türkiye’de üretilen lezzetlerin dünyanın...

Türk markaları Dubai Gulfood 2019’da başarıyla tanıtıldı
TÜRKİYE Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, “Türkiye’de üretilen lezzetlerin dünyanın dört bir tarafına ulaştırılması adına ‘Dubai Gulfood 2019 sektörlerimiz için büyük önem taşımaktadır. Bu yıl Türkiye genelinden 171 markamız, bölgemizden ise 26 markamız fuara katılmıştır. 2019 hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için sektörümüzle ilgili dünyanın neresinde olursa olsun yeni pazar arayışlarımızı sürdürürken gıda fuarlarına da katılmaya devam edeceğiz ”dedi.

 Başkan Mahsum Altunkaya, Türkiye’nin gıda alanında önemli bir noktaya geldiğini, markalaşma sürecinin hızla artarken üreticilerin AR_GE ve İnovasyona büyük önem vermeye, katma değeri yüksek ürünler üretmeyi hedeflediklerine dikkat çekerek uluslararası fuarların birçok nedenle hayati önem taşıdığını ifade etti.

TÜRKİYE GENELİNDEN 171; GAZİANTEP’TEN 26 FİRMA MARKASIYLA DUBAİ’DE

17-21 Şubat 2019 tarihleri arasında Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilen 'Gulfood 2019 - 24.Uluslararası Gıda ve Otel Ekipmanları Fuarı'na, Türkiye’den 171 firmanın markaları ile katıldığını. Gaziantep’ten ise 26 firmanın markalarıyla  fuarda standa açarak katıldığını anımsatan Başkan Altunkaya fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede, dünya gıda sektörünün 17-21 Şubat 2019’da Dubai’de buluştuğunu ifade etti.  Fuarların sadece marka ve ürün tanıtımı için değil, sektörel gelişmeler ve yenilikçi ürünlerin de yerinde görülmesi yanında ülke tanıtımı içinde büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Altunkaya, “Fuarlar ihracatçılar için tanıtımda ve yeni pazarlara ulaşmada vazgeçilemez organizasyonlardır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirilecek sektörde kabul görmüş fuarlara katılacağız. Bu gibi uluslararası fuarlar, hem ihracatçımızın yeni bağlantılar yapmasına hem de ülkemizin tanıtımına vesile oluyor. Türkiye’de üretilen lezzetlerin dünyanın dört bir yanına ulaştırılması adına uluslararası organizasyonları önemsiyoruz” dedi.

Altunkaya, Türk gıda sektöründe son dönemlerde önemli gelişmeler meydana geldiğini, üretimde kalite kadar ambalajlamanın da önemli bir yer aldığına dikkat çekerek üreticilerin katma değerli ürünlere yönelmesinin ihracatın artışında önemli rol oynayacağını da sözlerine ekledi. Dubai’ye giden Türk markalarının verimli bir fuar dönemi geçirdiğine de dikkat çeken Altunkaya gerçekleştirilen ikili görüşmeler ve satın alma heyetleriyle kurulan ilişkilerin ülke ekonomisine önemli katma değer sağlayacağını da sözlerine ekledi. Türkiye’den bu yılın ocak ayında 561 milyon 110 bin dolarlık  hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildiğini anımsatan Altunkaya, bunun 159 milyon 711 bin dolarlık kısmının Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Birliğince gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE