Tarihi Kentler Birliği Meclis Toplantısı Kastamonu’da yapıldı

Gürkan YILMAZ/KASTAMONU,()-KASTAMONU'da Tarihi Kentler Birliği buluşması sona erdi. Ilgaz’da dün başlayan ve bugün sona eren buluşmanın son gününde Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından 16'ncısı düzenlenen "Müze Özendirme Yarışması"na...

Tarihi Kentler Birliği Meclis Toplantısı Kastamonu’da yapıldı

Gürkan YILMAZ/KASTAMONU,()-KASTAMONU'da Tarihi Kentler Birliği buluşması sona erdi.
Ilgaz’da dün başlayan ve bugün sona eren buluşmanın son gününde Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından 16'ncısı düzenlenen "Müze Özendirme Yarışması"na başvuran belediyelere ödülleri verildi. Tarihi Kentler Birliği tarafından Anadolu coğrafyasında müzeleri özendirmek ve geliştirmek amacıyla ilk kez 2016 yılında yapılan "Müze Özendirme Yarışması"na bu yıl 36 belediye, farklı ölçeklerdeki 39 müze ile başvurdu. İki  aşamalı değerlendirme sürecinin sonunda yaşam kültürü, arşiv-koleksiyon, kent müzesi, milli mücadele, arkeopark ve sanayi müzesi olmak üzere 6 kategoride ödül verildi.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, programın son gününde yaptığı konuşmada, "Yurt dışına kaçması çok muhtemel objelerin yurt içinde kalmasında genç arkadaşlarımızın sahiplik ve süreklilik konusunda hassasiyeti önemli. Türkiye'de kendi malını ve kimliğini koruma savaşı çok önemli noktalara geldi. Yerel yönetimler kentlerin sahipleridir. O sahiplik nedeniyle yapacakları şeyler önemli" dedi. Progarma konuşmalar sonrası hediyelerin verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

FOTOĞRAFLI

 

YORUM EKLE