Tarih dersleri 'Fetih Müzesi'ne taşındı

BURSA,() - BURSA'da Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, tarihe merak duyan öğrencilerin en önemli duraklarından biri oldu. Müzedeki tabloları ve panoramik resmi dikkatle inceleyen öğrenciler hem Osmanlı’nın kuruluş dönemi hem de Bursa’nın...

Tarih dersleri 'Fetih Müzesi'ne taşındı

BURSA,() - BURSA'da Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, tarihe merak duyan öğrencilerin en önemli duraklarından biri oldu. Müzedeki tabloları ve panoramik resmi dikkatle inceleyen öğrenciler hem Osmanlı’nın kuruluş dönemi hem de Bursa’nın fethi hakkında detaylara ulaşabiliyor.

Osmangazi Belediyesi tarafından şehre kazandırılan dünyanın tam panoramik en büyük müzesi Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, mimari ve sanatsal güzelliklerinin yanı sıra öğrencilerin eğitimi açısından da değer taşıyor. Henüz resmi açılışı olmayan müzeyi tanıtım ziyaretleri kapsamında şu ana kadar 30 okul ve bin 990 öğrenci ziyaret etti. Bursa’nın fethinin panoramik olarak tasvir edildiği müzeye ayak basan öğrenciler ilk olarak Ertuğrul Gazi’den başlayarak 2. Murad’a kadar Bursa’da medfun bulunan 6 Osmanlı Sultanı’nı ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarının önemli olaylarının resmedildiği 16 tabloyu görme fırsatı buluyor.

ÖĞRENCİLER 10 BİN FİGÜR ARASINDA KAYBOLUYOR

Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olan “Panorama 1326 Bursa” Fetih Müzesi’nin kubbe bölümünde yer alan resim ise öğrencileri 6 Nisan 1326 yılının öğle saatlerine götürüyor. Tam panoramik olmasından dolayı 12 saniyelik bir şaşkınlık yaşayan öğrenciler, tek tek incelikle çizilmiş 10 bin figürün arasında kayboluyor. Adeta canlı gibi görünen figürler öğrencilere Osmanlı’nın ilk döneminde yaşam tarzı, ordu, ve halk hakkında detaylı ipuçları veriyor. Tarih meraklısı çocuklar panoramik resmi incelediklerinde 692 yıl öncesinin Bursa’sına gidiyor ve farklı iki kültürün buluşmasına tanıklık ediyor. 

692 yıl öncesinin 6 Nisan gününe yapılan etkileyici yolculuk, öğrencilerin Osmanlıların tarih sahnesine çıkışı sayılan Bursa’nın fetih anına tanık olmalarını sağlıyor.

(FOTOĞRAFLI)

YORUM EKLE