Prof. Dr. Özkan: İnsan ömrü uzadı

  ANTALYA, () - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin 'Mavi Ev Konuşmaları'nın konuğu Prof. Dr. Ömer Özkan, 'Plastik Cerrahiye Göre Yaşlılık' konulu seminer verdi. İnsan ömrünün uzadığına dikkat çeken Prof. Dr. Özkan, “Ancak ne...

Prof. Dr. Özkan: İnsan ömrü uzadı

 

ANTALYA, () - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin 'Mavi Ev Konuşmaları'nın konuğu Prof. Dr. Ömer Özkan, 'Plastik Cerrahiye Göre Yaşlılık' konulu seminer verdi. İnsan ömrünün uzadığına dikkat çeken Prof. Dr. Özkan, “Ancak ne yaparsak yapalım günümüz şartlarında 120 yaşını geçmemiz mümkün değil" dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan hastalıkları, dikkat edilmesi gerekenleri ve tedavilerine yönelik bilgilendirme yaptığı 'Mavi Ev Konuşmaları', AKM Perge Salonu'nda hasta yakınları ve vatandaşlarla buluştu. Türkiye'de ilk yüz ve rahim naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, 'Plastik Cerrahiye Göre Yaşlılık' konusu ele alındı.

Prof. Dr. Özkan, “20 yıl önce 60 yaşındaki insanlar yaşlı olarak adlandırılırdı. Ancak bu rakam son yıllarda 70-80'lere yükseldi" dedi. Yaşlanmanın tanımını yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, “Yaşlanma bir sistemin fiziksel kimyasal ve biyolojik ajanlardan kaynaklanan eksojen ve endojen streslere karşı cevap verme yetisinde azalma ile karakterize, çok yönlü ve zamana bağlı kompleks bir olaydır. Sizlerin hatıralarınızla gelecek nesillere güzel bir miras bırakması gerekiyor. Yaşlıların çocuklarına yaşadıklarıyla düşünceleriyle çok güzel bir miras bırakması gerekiyor. Ne kadar depresyona ve yaşlılık psikolojisine girilirse onlara kötü bir miras kötü bir algı bırakmış oluruz" dedi.

120 YAŞINI GEÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Dünyadaki yaş dilimlerinin yeniden düzenlendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ömer Özkan, şunları söyledi:

“Ortaçağda insanın ortalama yaşam yaşı 35-40 seneydi. Günümüzde ise ne yaparsak yapalım 120 yaşını geçmemiz mümkün değil. Türkiye'de 15-20 yıl önce 60 yaşındaki insanlar yaşlı olarak adlandırıldı, ancak bu rakam son yıllarda 70-80'lere yükseldi. Teknoloji ilerledikçe bir bakacağız bir gün 100 yaşından sonraki hastalıklarla uğraşacağız. Uzun yaşamak tabi ne kadar önemli. Belli şeyleri hatırlamadıktan sonra 110 yaşına kadar yaşamak istemezsiniz. Kendi kendine yetmedikten sonra yaşamak istemezsiniz. Yaşlılık sadece dış deri görüntüsüyle değerlendirilmez kalp-damar sistemi, sinir sistemi ve kaslarla birlikte yaşlılık değerlendirilmeli."

GÖZ KAPAĞI VE ÇEVRESİNİ GERDİRİYOR

Yaşlıların en fazla göz kapağı çevresi ve yüz germe ameliyatlarını tercih ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Özkan, “Estetik biraz daha erken yaşlara döndü. Günümüzde ameliyat teknikleri de çok gelişti. Göz kapağının etrafını yapıyorsunuz çok ciddi değişiklik oluyor, insanı 10 sene öne götürüyor. Yaşlılar en fazla göz kapağı çevresi ve yüz germe ameliyatlarını tercih ediyor" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE