Müzeler günü, Türkiye'nin ilk maden müzesinde kutlandı

ZONGULDAK'ta 18 Mayıs Müzeler Günü, Türkiye'nin ilk ve tek maden müzesi olma özelliğini taşıyan maden müzesinde kutlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, Baştarla Mahallesi'ndeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi’ne...

Müzeler günü, Türkiye'nin ilk maden müzesinde kutlandı
ZONGULDAK'ta 18 Mayıs Müzeler Günü, Türkiye'nin ilk ve tek maden müzesi olma özelliğini taşıyan maden müzesinde kutlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, Baştarla Mahallesi'ndeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi’ne ait Eğitim Ocağı'nın yanına yapılan Zonguldak Maden Müzesi'nde, 18 Mayıs Müzeler Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinliklere, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Gülden Ekmen, 'Atatürk’ün Arkeoloji ve Müzecilik Alanı’ndaki Faaliyetleri',  BEÜ Öğretim Üyesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hamza Ekmen, 'İnönü Kazısı ve Anadolu Arkeolojisine katkıları', Zonguldak Müze Müdürü Tahir Aksekili de 'Gelenekselden modernizeme konsept müzeler, maden müzesi örneği' konulu sunumlar yaptı.

Ardından öğrencilerle birlikte Zonguldak Maden Müzesi, eğitim ocağı ile Maden Şehitleri Anıtı gezildi.

 

YORUM EKLE