Minibüsçünün vergi sorunu kalktı

  Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, () - ISPARTA Şoförler Otomobilciler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Ahmet Tural, TBMM genel kurulunda kabul edilen kanun tasarısıyla minibüslerin otobüs vergisi ödemeyeceğini söyledi. Isparta Şoförler Otomobilciler...

Minibüsçünün vergi sorunu kalktı

 

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, () - ISPARTA Şoförler Otomobilciler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Ahmet Tural, TBMM genel kurulunda kabul edilen kanun tasarısıyla minibüslerin otobüs vergisi ödemeyeceğini söyledi.

Isparta Şoförler Otomobilciler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Ahmet Tural, MTV Kanunu'nda gerekli değişiklik yapılmasına ilişkin kanunun TBMM genel kurulunda görüşülerek kabul edilmesiyle bir haksızlığın ortadan kaldırıldığını söyledi. Başkan Tural, "Yeni düzenlemeyle her araç sahibi ruhsatında ne yazıyorsa onun vergisini ödeyecek. Şöyle ki ruhsatında minibüs yazan, vergi mükellefiyeti minibüs işletmesi olarak kayıtlı olan ve hatta trafik sigortası dahi minibüs olarak düzenlenen araçlar, iş MTV ödemeye gelince otobüs kabul ediliyordu ve minibüs vergisinin iki katından fazla vergi ödeniyordu. Konunun TBMM genel kurulunda görüşülerek kabul edilmesiyle haksız bir uygula kaldırılmış oldu" dedi.

Yapılan değişiklikle MTV'de adaletin sağlandığının altını çizen Tural, "Ruhsatında minibüs yazan araçların MTV'si 888 TL olması gerekirken minibüsçü esnafı otobüs tarifesinden 2 bin 241 TL vergi ödüyor. Bu çelişkiyi esnafımıza anlatmakta güçlük çekiyorduk. Yeni düzenlemeyle bu haksız ve adil olmayan bu sistem düzeltildi. Yeni uygulama 2019 yılından itibaren yürürlüğe girecek" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE