Kuşadası Zeytin Festivali sona erdi

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde 'Bolluğa, sağlığa, barışa' sloganıyla düzenlenen 'Kuşadası Zeytin Festivali' sona erdi. Kapanış töreni öncesi yapılan açık oturumda, Kuşadası 'memecik zeytini'ne coğrafi işaret alınmasına karar...

Kuşadası Zeytin Festivali sona erdi

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde 'Bolluğa, sağlığa, barışa' sloganıyla düzenlenen 'Kuşadası Zeytin Festivali' sona erdi. Kapanış töreni öncesi yapılan açık oturumda, Kuşadası 'memecik zeytini'ne coğrafi işaret alınmasına karar verildi.

Kuşadası'nda dün (cumartesi) başlayan iki günlük zeytin festivali sona erdi. Kuşadası Belediyesi'nin çeşitli firma ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle 'Bolluğa, sağlığa, barışa' sloganıyla düzenlediği festivalin ikinci günü, Kuşadalı gurme ve yazar Tuğrul Şavkay anısına yapılan açık oturumla başladı. Yunanistan'dan gelen usta aşçı Stavros Koustenis ise izleyenlere Girit yemeklerinden örnekler yaptı. Koustenis'in en çok ilgi çeken yemeği ise rakı, zeytinyağı, tuz ve unla yaptığı börek oldu. Festival etkinlikleri kapsamında İbramaki Sanat Galerisinde düzenlenen 'Ege zeytini nasıl marka olur' söyleşisinde ise Gazeteci Yazar Nedim Atilla ile Türkiye'nin önde gelen ekolojik markalarından birinin sahibi Gürsel Tonbul konuşma yaptı. Belediye Başkanı CHP'li Özer Kayalı ile birlikte kalabalık bir izleyici topluluğunun izlediği panelde, Kuşadası'nın memecik zeytinine coğrafi işaret alınması kararlaştırıldı.

Latif SANSÜR / KUŞADASI (Aydın), ()

FOTOĞRAFLI

 

YORUM EKLE