İlahiyatçı Karataş, Oğuzelililerle buluştu

GAZİANTEP, () - OĞUZELİ Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında, Türkiye’nin tanınmış ilahiyatçılarından bir tanesi olan Prof. Dr. Mustafa Karataş’ı Oğuzeliler ile buluşturdu. Oğuzeli Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde...

İlahiyatçı Karataş, Oğuzelililerle buluştu

GAZİANTEP, () - OĞUZELİ Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında, Türkiye’nin tanınmış ilahiyatçılarından bir tanesi olan Prof. Dr. Mustafa Karataş’ı Oğuzeliler ile buluşturdu.

Oğuzeli Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 'EN-Nezir' söyleşi programı saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “İnsanların maddi ihtiyaçları olduğu gibi ruhlarının da manevi ihtiyaçları vardır. İnşallah bu akşam Mustafa Karataş hocam ruhlarımızın manevi ihtiyaçlarına keyifli bir söyleşi ile karşılık verecek. Öncelikli Hakkari’de patlama sonucu şehadet şerbeti içerek şehit düşen ve mukaddes vatanımız için canını gözünü bile kırpmadan feda eden kahraman askerlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine ve yüce Türk milletine başsağlığı diliyorum. Yine bugün 10 Kasım, ülkemizin kurucusu bağımsızlığımızın sembolü olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 80’inci yıldönümünde rahmet, minnet ve şükran ile anıyorum. Bugünkü yaptığımız programla alakalıda Atatürk’ün söylemiş olduğu bir sözü sizlerle paylaşmak istiyorum. Atatürk, ‘Türk milleti daha dindar olmalıdır. Bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime bizzat hakikate nasıl inanıyorsam öyle inanıyorum çünkü bizim dinimizde akla aykırı gelişmeye ve ilerlemeye engel hiçbir şey yoktur’ diyor. Bizler dinimizi doğru yaşamak zorundayız. Bizler bu doğrulukları doğru kaynaklardan ve doğru insanlardan öğreneceğiz ki sapkınlığa ve sapıklığa meydan vermeyelim. Bugün Mustafa Karataş Hocamız bizleri kırmadılar. Kendisinin dinimizi öğrenme noktasında doğru kaynaklardan bir tanesi olduğuna inanıyoruz. İnsanların maddi ihtiyaçları olduğu gibi ruhlarımızın da manevi ihtiyaçları var. İnşallah bu akşam Mustafa Karataş hocam ruhlarımızın manevi ihtiyaçlarına keyifli bir söyleşi ile karşılık verecek. Ben kendisine şahsım ve Oğuzelili hemşerilerim adına hoş geldiniz diyorum ve kıymetli hocamla sizleri baş başa bırakıyorum. Herkese iyi akşamlar diliyorum" diye konuştu.

Peygamber Efendimizin Hz. Muhammed'in hayatından kesitler anlatan ünlü İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Karataş, “Peygamber Efendimizin ahlakını 3 madde ile özetlemek gerekirse, bunlar kendisi için değil başkaları için yaşamak, olduğu gibi görünmek, dünya ve ahiret dengesini mükemmel kurmak" olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Peygamber Efendimiz en olumsuz durumlarda bile sakinliğini korurdu, böyle bir hoşgörü karşısında düşmanlarına bile iman etti.  O adildi, şeffaftı. Peygamberimiz kısa konuşurdu öz konuşurdu. Hz. Muhammed kendisi için değil başkaları için yaşayan biriydi. Peygamberimiz yaşlılar, kimsesizle, dul ve yetimler için gecesini gündüzünü katardı. Ahrette de hep ümmetinini düşünmüştür. Müslümanlığı, insanlığı kurtarmak istemiştir. Gerçek sevap başkalarının yardımına koşmaktır. Gıybet, dedikodu, iftira, yalan söylememektir. Peygamberimiz dünya ve ahret dengesini mükemmel kurdu. 10 senede Medine’de devletini kurdu, 23 senede hicretini tamamladı. 3 kıtaya Müslümanlığı yaydı. Özü sözü birdi. Ama bu gün bunlar hiçbir Müslüman’da yok. Bizim içimizde bin bir suratlar var. Bu duygular bizi birbirimizden uzaklaştırıyor. Yan yana iken karşılıklı gülüyoruz. Ayrılınca arkamızdan konuşuyoruz. Bu olduğu gibi görünen göründüğü gibi olan peygamberimizin istemediği şeylerdir. Müslüman dünyada Allah’ın verdiği gücü en iyi şekilde kullanıp harcayandır. Peygamberimiz bizlere merhameti öğretti, sevmeyi öğretti."

Karataş’ın anlattıklarını dikkatle dinleyen vatandaşlar keyifli bir akşam yaşarken, programa da büyük ilgi gösterdiler. Programın sonunda Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç,  Mustafa Karataş’a günün anısına plaket ve Oğuzeli’nin yöresel ürünlerini takdim etti.

FOTOĞRAFLI

 

YORUM EKLE