Hindistan ve Etiyopyalı öğrenciler Lüleburgaz'da 

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),()-TÜRK-Hindistan Kültürel Değişim Projesi kapsamında Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine  gelen Hindistan ve Etiyopyalı öğrenciler, Türk öğrencilerle çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.   Lüleburgaz'a...

Hindistan ve Etiyopyalı öğrenciler Lüleburgaz'da 

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),()-TÜRK-Hindistan Kültürel Değişim Projesi kapsamında Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine  gelen Hindistan ve Etiyopyalı öğrenciler, Türk öğrencilerle çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.
 
Lüleburgaz'a bağlı Eskitaşlı köyüne gelen Hindistan ve Etiyopya uyruklu öğrenciler burada Türk öğrencilerle çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek birbirlerinin kültürlerini tanıdılar. Lüleburgaz Öğretmenevinde konaklayan öğrenciler Bercadia AVM sponsorluğunda 'Ocean's 8' isimli sinema filmini izledi. Proje Koordinatörü Bade Küçükoğlu, projenin 5 farklı grup eşliğinde yapıldığını belirterek, "Hindistan'ın Pondiçeri şehrinden 5 öğrenci, Etiyopya'nın Lalibela şehrinden 8 öğrenci, İstanbul Üsküdar Amerikan Lisesi'nden 15 öğrenci ve Koç Lisesi'nden 9 öğrenci ve Lüleburgaz'ın Eskitaşlı köyünden öğrenciler olmak üzere 5 farklı grupla projemizi gerçekleştiriyoruz. Daha önce Türk öğrenciler Hindistan ve Etiyopya'ya gitmişlerdi. Şimdide onlar buraya geldi. Bir hafta boyunca Eskitaşlı'da köy hayatını anlatan duvar resimleri yapılacak. Çeşitli etkinliklerle öğrenciler İngilizce pratik yapma şansları bulacaklar. Okul bahçesinde ağaç ve çiçek ekimi yapılacak. Yabancı öğrencilerimiz burada ebru çalışmalarını öğrenecek" dedi.

Projede farklı kültürlerin ve farklı sosyoekonomik durumlarda yaşayan öğrencilerin bir araya gelmesini amaçladıklarını belirten Küçükoğlu,"Hayatlarında hiç film izlememiş veya dondurma yememiş öğrencilere burada farklı etkinliklere katılma imkânı sunuyoruz. Buraya gelen öğrenciler hayatlarında ilk kez pasaport çıkarttı. İlk kez farklı bir ülkeye geldi. Belki de ilk defa sinemaya gittiler" dedi.

YORUM EKLE