Festival'de çağdaş dans gecesi

İZMİR Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) düzenlediği 32. Uluslararası İzmir Festivali, çağdaş dansın dünya markası Nederlands Dans Theater'ı ağırladı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) iki saat süren gösteride...

Festival'de çağdaş dans gecesi

İZMİR Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) düzenlediği 32. Uluslararası İzmir Festivali, çağdaş dansın dünya markası Nederlands Dans Theater'ı ağırladı.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) iki saat süren gösteride 16 kişilik Nederlands Dans Theater topluluğu, Johan Inger'in 'Out of Breath', Marco Goecke'nin 'Wir sagen uns Dunkles' ve Sol Leon&Paul Lightfoot'un 'Saad Case' adlı koreografilerini sahneledi. AASSM Konser salonunu tamamen dolduran izleyicilerinin dinmeyen alkışlarına tekrar tekrar selam vererek teşekkür eden dansçılar, izleyicilerinin coşkusunun İzmir gösterisini kendileri için unutulmaz kıldığını söyledi.

1959 yılında kurulan Hollandalı topluluk Nederlands Dans Theater (NDT), çağdaş dansın kilometre taşlarından biri olarak kendi yolunu çizmesiyle tanınıyor. Dünyanın en iyi koreograflarıyla çalışan ve yaklaşık yedi yüz eserlik olağanüstü bir repertuvara sahip olan NDT aynı zamanda dünyanın en çok performans sergileyen dans topluluklarından biri. Bireysel yeteneklerinin yanı sıra mükemmel uyumlarıyla da tanınan NDT dansçıları 'dansın virtüözleri' olarak tanımlanıyorlar. NDT, 32. Uluslararası İzmir Festivali'ndeki performansı ile zaten çok büyük olan hayran kitlesine İzmirlileri de ekledi.

32. Uluslararası İzmir Festivali 27 Haziran 2018 Çarşamba günü Celsus Kütüphanesi'nde İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak 'Rossini'ye Saygı' konseri ile devam edecek.

İZMİR, ()

FOTOĞRAFLI

 

YORUM EKLE