Engelleri aşarak hayvan yetiştiricisi oldu

Ali KADI/NİĞDE,()-NİĞDE’nin Çiftlik İlçesi’ne bağlı Divarlı Kasabasında yaşayan görme engelli 44 yaşındaki Levent Erken İŞ-KUR tarafından verilen hibe desteğiyle hayallerini gerçeğe dönüştürdü. Babasıyla yaşayan Levent Erken...

Engelleri aşarak hayvan yetiştiricisi oldu

Ali KADI/NİĞDE,()-NİĞDE’nin Çiftlik İlçesi’ne bağlı Divarlı Kasabasında yaşayan görme engelli 44 yaşındaki Levent Erken İŞ-KUR tarafından verilen hibe desteğiyle hayallerini gerçeğe dönüştürdü.
Babasıyla yaşayan Levent Erken İŞ-KUR'dan aldığı 44 Bin TL'lik hibeyle  3 inek aldı ve süt üretimine başladı. Niğde İŞ-KUR İl Müdürü Ali Bingül Girişimcilik Eğitim Programına katılıp belgesini alan ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmaya başlayan Erken’in diğer engelli girişimcilere örnek olması gerektiğini söyledi. Bingül, "Kurumumuz 50 bin TL'ye kadar engellilere, eski hükümlülere de 15 brüt asgari ücrete kadar kendi işini kurmaya yönelik proje hazırlamaları neticesinde bir destek sağlamakta. Projeleri yazıyor vatandaşımız bize getiriyor biz onu genel müdürlüğümüze sunuyoruz. Orada bir komisyonumuz var. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan iş verenlerden ceza olarak kesilen paraları kullanmaya yetkili komisyon bu projeleri inceliyor eğer eksiği yoksa herhangi bir işletmeye yönelik bir sıkıntı yoksa genelde projelerimiz onaylanıyor" dedi.
ÖZEL SEKTÖRDE İŞ BULAMADIM
Engelli girişimci Levent Erken ise şeker hastalığından dolayı gözlerinde  görme kaybı oluştuğunu ve özel sektörde iş imkanı bulamadığını söyledi. Erken, “Ülkemizin et, süt ihtiyacı var benim de en azından köyde yaşadığım için o işe yatkın olduğumu keşfettim işe ihtiyacım var. İŞ-KUR’a başvurdum projemi sundum. Projem onaylandı. Şu anda hayvanlarım sayesinde süt geliri olacak,doğum yaparlarsa da buzağı geliri olacak.Bayağı bir gelirim olacak'' dedi.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE