Büyükşehir MTGTGB'ye ortak oluyor

MERSİN, () - MERSİN Büyükşehir Belediyesi, Tarsus ve Erdemli ilçelerine kurulacak olan 'Mersin Tarım Gıda Teknoloji Geliştirme Bölgesi' (MTGTGB) için kurulacak anonim şirkete 500 bin TL ile ortak olacak. Büyükşehir Belediye Meclisi eylül...

Büyükşehir MTGTGB'ye ortak oluyor

MERSİN, () - MERSİN Büyükşehir Belediyesi, Tarsus ve Erdemli ilçelerine kurulacak olan 'Mersin Tarım Gıda Teknoloji Geliştirme Bölgesi' (MTGTGB) için kurulacak anonim şirkete 500 bin TL ile ortak olacak.
Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı ikinci birleşimi,  Belediye Başkan Vekili Kerim Tufan başkanlığında gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda idare tekliflerine ait 11 ve komisyon raporlarına ait 14 madde olmak üzere toplam 25 madde görüşüldü. Toplantıda Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Mersin Şubesi’ne destek verilmesi ile ilgili maddeyi oy birliği ile kabul etti. Yapılacak destek kapsamında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Mersin Şubesi’ne 1 milyon TL maddi yardımda bulunulması ve konu ile ilgili protokol yapma yetkisinin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Toplantıda ayrıca 16 Aralık 2016 tarih 1253 sayılı kararı ile Tarsus ilçesi, Alifakı ve Heleke mahalleleri ve Erdemli ilçesi Alata Mahallesinde ‘Mersin Tarım Gıda Teknoloji Geliştirme Bölgesi' kurulması kararı alınmıştı. Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Sanayi ve Ticaret Odası, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, Akdeniz İhracatçılar Birliği ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortak yürütülecek proje için kurulacak olan Anonim Şirkete 500 bin TL ile ortak olması ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.
Mersin Kent Konseyi Başkanlığı’nın öncülüğünde, Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Çevre Mühendisleri Odasının görüşleri doğrultusunda, yerel, bölgesel ekolojik ve ekonomik unsurları göz önünde bulundurarak, plastik kullanımının sınırlandırılması ve ambalaj atıklarının geri dönüşümünün sağlanarak, çevre koruma bilincinin geliştirilebilmesi konusunda Mersin’de farkındalık yaratacak yeni projeler geliştirmesi ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE