Bursa'da çiftçiye 3 milyon çilek fidesi

BURSA,() - BURSA Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin nitelikli hale getirilmesi ve artırılması çalışmaları kapsamında Bursalı 600 çiftçiye 3 milyon  ‘albion’ cinsi çilek fidesi dağıttı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kırsal...

Bursa'da çiftçiye 3 milyon çilek fidesi

BURSA,() - BURSA Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin nitelikli hale getirilmesi ve artırılması çalışmaları kapsamında Bursalı 600 çiftçiye 3 milyon  ‘albion’ cinsi çilek fidesi dağıttı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, il genelinde tarımsal teknolojik altyapının güçlendirilmesi ve tarımsal verimliliğin artırılması yönünde üreticiye destek çalışmalarını sürdürüyor. Planlanan faaliyetler kapsamında çiftçilere tohum, gübre, ilaç, fide, fidan, tarımsal alet ve makine yardımları da yapılarak, tarımsal ürünlerin nitelik ve nicelik özellikleri artırılıyor. İlçelerin yerel özelliklerine uygun bitkisel çeşitlerin çoğaltılması çalışmaları da ‘verilen desteklerle aynı oranda’ devam ediyor.

Burrsa Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin desteklenmesi çalışmaları kapsamında hazırlanan ‘Çilek Destekleme Projesi’ ile Bursa’da ‘albion’ cinsi çilek yetiştiriciliği dönemini  başlattı. Kentteki çilek üretiminin daha verimli hale getirilmesi hedefiyle 3 milyon adet çilek fides Bursalı çiftçilere dağıtıldı. Çilek fidelerinde Türkiye’nin en verimli türü olarak bilinen ‘albion’ cinsinin tercih edildiği belirtilen Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Büyükorhan, Orhaneli, Keles, Osmangazi, Kestel ve İnegöl’den 600 çiftçinin ‘kişi başı 5000’er adet olacak şekilde’ yararlandığını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi, ‘Çilek Destekleme Projesi’nin başlangıcı olan ve dağıtımı tamamlanan malç serme makinalarıyla çilek tarımının modern şartlarda yapılmasının ilk adımını atmıştı. Bursa’da yıllık olarak 40-50 bin tonlarda seyreden üretime rağmen ekim alanlarında yıllar itibari ile azalma gözleniyor. Bursa, çilek üretiminde Türkiye’de üçüncü sırada yer alıyor.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE