Bitlis'te 'Sıfır atık' projesi toplantısı

Özcan ÇİRİŞBİTLİS,()-BİTLİS Valisi İsmail Ustaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen, 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında,  çöp bilincinin gelişmesi için, projenin en büyük...

Bitlis'te 'Sıfır atık' projesi toplantısı

Özcan ÇİRİŞBİTLİS,()-BİTLİS Valisi İsmail Ustaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen, 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında,  çöp bilincinin gelişmesi için, projenin en büyük ayaklarından birinin okullarda verilecek eğitimler olduğunu söyledi.


Vali Ustaoğlu, Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen, 'Sıfır Atık Projesi' ile ilgili Valilikte toplantı düzenledi.Toplantıya, İlçe Kaymakamları ,Belediye Başkanları ve kurum amirleri katıldı.
Vali Ustaoğlu, projenin sağlıklı, temiz bir gelecek adına herkes için geçerli ve gerekli olan bir konu olarak gördüklerini söyledi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, çöp bilincinin öğrencilerden başlatılması gerektiğini, bu nedenle projenin en büyük ayaklarından birinin okullarda verilecek eğitim olduğunu belirterek şunları kaydetti:

 “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşleri Emine Erdoğan himayelerinde yürütülen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen  ‘Sıfır Atık’ projesinin tanıtım programı vesilesiyle bir araya geldik. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılmasıhedefi doğrultusunda, hayata geçirilen ‘Sıfır Atık’ projesi, israfın önlenmesi, doğal kaynakların gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi, veya minimize edilmesi için büyük önem arz ediyor. Atığın oluşması durumda ise, kaynağında ayrılarak, geri dönüşüme kazandırılması noktasında mevcut sistemi daha düzenli ve sistemli hale getirme adına bu proje ile yola çıktık. Bu anlamda ilimizde başlatacağımız bu çalışma ile vatandaşlarımızın daha duyarlı hale getirilmesi hepimizin önceliği olacaktır. Sürdürülebilir bir çevre, sürdürülebilir bir ekonomi, sürdürülebilir yeni düzen açısından dünyayı tehdit eden unsurlardan biri çevre kirliliğidir. Bu öblgede  Bitlis en şanslı illerden biri. Çünkü, komşumuz olan  Elazığ ilinde çöp ayrıştırma merkezi var. Bitlis, bu konuda katı atık depolama tesisine sahip tek il. Bu bölgede ilk defa inşa edilmiş. Aslına baktığınızda bu bölge için çok anlamlı ve özellikli bir çalışma olmuştur."

Vali Ustaoğlu, çöp bilincinin öğrencilerden başlatılması gerektiğini, bu nedenle projenin en büyük ayaklarından birinin okullarda verilecek eğitim olduğunu söyledi. 
Toplantıda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Aras, kamu kurumları ile sokaklarda kullanılacak konteynır ve çöp kovaları hakkında bilgi verdi.
FOTOĞRAFLI
 

YORUM EKLE