Başkentliler Yakacık'ta pazarlığa tutuştu

YENİMAHALLE Belediyesi'nin Yakacık'ta 300 bin metrekarelik alana kurduğu Ankara'nın en modern hayvan pazarına Türkiye'nin dört bir yanından kurbanlıklar geldi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği pazar, bayramın yaklaşmasıyla birlikte...

Başkentliler Yakacık'ta pazarlığa tutuştu
YENİMAHALLE Belediyesi'nin Yakacık'ta 300 bin metrekarelik alana kurduğu Ankara'nın en modern hayvan pazarına Türkiye'nin dört bir yanından kurbanlıklar geldi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği pazar, bayramın yaklaşmasıyla birlikte sıkı pazarlıklara sahne oldu.
300'e yakın çadırın kurulduğu Yakacık'ta 4 bine yakın büyükbaş ve 2 bine yakın küçükbaş kurbanlık görücüye çıktı. Dolar, Avro ve altındaki sürekli artış ile art arda gelen zamlar kurban pazarına da yansıdı. Canlı etin kilosu kurban alanlarında ortalama 22 TL’den alıcısını ararken kıt kanaat dini vecibelerini yerine getirmeye çalışan vatandaşlar da havyan satıcılarıyla pazarlığa tutuştu. Modern, temiz ve güvenli ortamıyla Ankaralıların tercihi olan Yakacık’ta aileler pazarlıklar yaparken, küçük misafirlerin hayvan dostlarıyla kısa sürede kurduğu masum diyalog da yüzlerde tatlı bir tebessüm oluşturdu.
KURBANLIKLARI SIKI DENETİM
Yenimahalle Belediyesi veteriner hekimleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin hazır bulunduğu alanda, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların yanı sıra 2 yaşını doldurmayan, üretici belgesi, hayvan pasaportu, kulak-küpe bilgisi olmayan kurbanlıkların satışının yapılmasına izin verilmiyor.
Mescitten, kafeteryaya, duşlardan, lokantaya kadar tüm ihtiyaçların düşünüldüğü alanda, belediye temizlik araçları çevre kirliliği ve koku olmaması için gün aşırı temizlik ve ilaçlama da yapıyor. Güvenlik ve zabıta ekipleri ise 24 saat hizmet veriyor.
5 DAKİKADA KESİLECEK 
Öte yandan son teknoloji otomatik kesimhaneler, yine vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak. Kurbanlıklar modern üniformaları ile işinin ehli kasaplar tarafından otomatik kesimhanelerde 5 dakikada kesilecek ve vatandaşlara poşetler içinde teslim edilecek. Ayrıca belediye 23 araçlık et taşıma filosu ve 200 et taşıma sepeti ile de vatandaşların işini kolaylaştıracak.

YORUM EKLE