Başkan Şenol'dan hazine arazisi satış bedellerine tepki

GAZİEMİR Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, İzmir'in Gaziemir ilçesine bağlı Sarnıç'ta yaklaşık 15 bin kişiyi ilgilendiren 2B arazileri ile ilgili belirlenen satış bedellerine, yüksek olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi. Gaziemir'de...

Başkan Şenol'dan hazine arazisi satış bedellerine tepki

GAZİEMİR Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, İzmir'in Gaziemir ilçesine bağlı Sarnıç'ta yaklaşık 15 bin kişiyi ilgilendiren 2B arazileri ile ilgili belirlenen satış bedellerine, yüksek olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi.

Gaziemir'de ağırlıklı olarak Bulgaristan göçmenlerinin yaşadığı Sarnıç'ta yaklaşık 15 bin kişiyi ilgilendiren 2B arazilerinin kullanıcılara satışıyla ilgili karar çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Defterdarlığı metrekare başına belirlenen bedelleri ilan etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, "Maliye Bakanlığı'ndan alınarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlayan Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı hazine arazileri satış rakamını kabul etmiyor, yetkilileri yeni bir düzenleme yapmaya davet ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 6292 Sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkartılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun gereği vatandaşlarımıza gönderdiği 'Tarımsal amaç dışı kullanılan taşınmazlara ait hesaplama tablosu' bölgede tedirginliğe neden olmuştur. Yıllardır bölgede yaşayan vatandaşlarımızın arsaları ile ilgili sorunun çözülmesi gerektiğini gündeme getirip, bu konuda Belediye olarak Bakanlığa gerekli çözüm önerileri sunarak çağrıda bulunmamıza rağmen, duyarsız kalan hükümet, bölgede yaşayan biz kamu kuruluşlarının görüşlerine başvurmadan aldığı karar ile satış rakamlarını sormadan, danışmadan ilan etmiştir. Geçen yıl kaymakamlıkta askıya çıkartılan ve vatandaşın tepkileri nedeniyle durdurulan satış işlemleri için maksimum 600 TL belirlenmişken, Sarnıç'ta bir metrekare alan için belirlenen rakam bazı yerlerde 830'ye kadar çıkartılmıştır" dedi.

Vatandaşların evlerinin, arsalarının yeniden onlara satılmasını yanlış bulduğunu belirten Şenol, "Bu konuyu ve daha önceki önerilerimizi defalarca iktidar partisinin temsilcilerine hem de hükümet yetkililerine aktarmamıza rağmen duyarsız kalmış, vatandaşın cebindeki paraya göz dikilmiştir. Bakanlık istese, bu arazileri bedelsiz olarak ilçe belediyesine devredebilir. Bu arazileri bize verin, üzerine bir bedel eklemeden vatandaşlara verelim önerilerimize rağmen ne yazık ki onlar gereği yapılmadı. 'Arazileri bize tahsis ettikleri anda, vatandaşlarımıza tapuları ile birlikte geri vereceğiz' sözümün arkasında duruyor, yetkilileri yapılan bu yanlıştan dönmeye davet ediyorum. Söz konusu arsalar, Gaziemir'in merkezindeki imarlı arsalar ile bir tutulamaz. Sarnıç'ta yaşayan vatandaşlarımızı siyaset yaparak etkilemeye çalışan, her seçim döneminde 'Sorunu çözüyoruz' diyenlerin süreci getirdiği noktaları görüyor, vatandaşlarımız için hayati önem taşıyan bu sorunu seçim malzemesi yapmak yerine ivedilikle çözülmesi gerektiğini bir kez daha dile getiriyorum" diye konuştu.

Başkan Şenol, bu karardan vazgeçilip, belirlenen bedellerin iptal edilmesini, makul bir düzenleme yapılmasını istedi.

İZMİR, ()

FOTOĞRAFLI

 

YORUM EKLE