Başkan Şenol'dan hazine arazisi satış bedellerine tepki (2)

Başkan Şenol'dan hazine arazisi satış bedellerine tepki (2) AK PARTİ İLÇE BAŞKANI'NDAN ŞENOL'A YANIT Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'un Sarnıç'daki 2B arazilerine ilişkin sözlerine AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı...

Başkan Şenol'dan hazine arazisi satış bedellerine tepki (2)

Başkan Şenol'dan hazine arazisi satış bedellerine tepki (2)

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI'NDAN ŞENOL'A YANIT

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'un Sarnıç'daki 2B arazilerine ilişkin sözlerine AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz'dan yanıt geldi. Başkan Yılmaz, "İki dönemdir koltukta oturan Başkan Şenol, kendi döneminin hesabını vermekte zorlanınca ya topu taca atıyor ya da başını kuma gömüyor. Biz kendisine '2019 bütçe planında ilkokul çocuğunun bile yapmayacağı hataları neden yaptınız' diyoruz. O bize Bakanlığının bir yıl önce açıkladığı rakamı 7'ye 8'e katlayıp bugün açıklanmış gibi söylüyor. Satış rakamları bugün değil yaklaşık 1 yıl önce açıklandı, herkes teşekkür etti. Bu rakamlarda değişen hiçbir şey olmadı, sadece ve sadece bu rakamlara süresinde ödeyemeyen vatandaşlarımız için TÜFE artışı ilave ediliyor. İncelendiğinde bu çok rahat görülecektir" dedi.

Gaziemir'in Sarnıç bölgesinde 40 yıldır süren 2B sorununu kendilerinin çözdüğünü belirten Nazmi Yılmaz, "Bölgenin sorununu iyi bilen birisi olarak il başkan yardımcılığım döneminde meşaleyi yaktık. İlk yapılan değerlendirmelerde metrekare fiyatları 1000- 1100 TL arasındaydı. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'ın talimatıyla, Defterdarlığın rayiç bedelleri komisyon kurarak yeniden gözden geçirmesini sağladık. Daha sonra komisyon tarafından bu rakam 800- 850 TL arasında belirlendi. Yaptığımız itirazlar ve toplantılar sonucunda üç inceleme daha yapıldı. Geldiğimiz noktada, kanuni yüzde 50 indirim bedeli ile birlikte bu fiyatlar 290- 350 TL arasına indi. Buna ayrıca yüzde 20 peşin ödeme indirimi de yapıldığında, vatandaşlarımız metrekaresine 230- 280 TL arasında bir bedel ödeyerek tapularına kavuşabilecekleri müjdesini bir yıl önce AK Parti İzmir Milletvekilimiz Atilla Kaya verdi. Hatta tarla hükmündeki arazilerin 85-110 TL'den verileceğini açıklayan Kaya, peşin ödeme indiriminden yararlanmak isteyenlere Halkbank tarafından uygun kredi imkanı sağlanacağını, ödemesini taksitle yapmak isteyene ise 5 yıllık faizsiz vade yapılacağını söyledi. Derdi olanlar dermanına kavuştu. 40 yıl sürmüş. Bir yıl önce alternatifler sunarak çözmüşüz. Bu fırsattan yararlanmayana kanunda çok açık yazar TÜFE oranında fiyat artışı olur. Burası muz cumhuriyeti değil ki Türkiye Cumhuriyeti. Kanun var nizam var. Bazı artışlara karşı hükümetimiz sert tedbirler alıyor. Bu konuda gerçekten bir mağduriyet var ise onu da çözmek boynumuzun borcudur" diye konuştu.

İZMİR, ()

FOTOĞRAFLI

 

YORUM EKLE