AEDAŞ, arıza sayısını yüzde 22 düşürdü

  ANTALYA, () - ANTALYA, Isparta ve Burdur'da elektrik dağıtım hizmeti veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), kış mevsimi boyunca 446 ekip ve 893 personelle arıza ve kesintilere müdahale etti. ADEAŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu,...

AEDAŞ, arıza sayısını yüzde 22 düşürdü

 

ANTALYA, () - ANTALYA, Isparta ve Burdur'da elektrik dağıtım hizmeti veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), kış mevsimi boyunca 446 ekip ve 893 personelle arıza ve kesintilere müdahale etti.

ADEAŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu, kış aylarında yaşanan 'fırtına, hortum ve yoğun yağış' gibi sert hava koşullarına rağmen elektrik arızalarını yüzde 22 oranında düşürdüklerini açıkladı. Antalya, Isparta ve Burdur'da 37 bin 333 kilometrekarelik geniş bir coğrafyada hizmet verdiklerini belirten Müdüroğlu, orta gerilim hatlarının yüzde 85'i, alçak gerilim hatlarının ise yüzde 71'i havai olan AEDAŞ'ın kış aylarına girmeden aldığı önlemlerin sonuçlarının tüketiciye olumlu yansıdığını kaydetti.

ARIZA ORANI YÜZDE 22 DÜŞTÜ

AEDAŞ, olası arızaların önüne geçmek amacıyla tüm ana fider hatların yanı sıra kış bastırmadan 3 bin 235 kilometre orta ve alçak gerilim nakil hattının bakımını yaptığını vurgulayan Bahadır Müdüroğlu, "Önleyici bakım çalışmaları kapsamında 1520 trafo merkezindeki termal kameraların ve kısmi deşarj cihazlarının rutin taramaları gerçekleştirildi. Tüm bu çalışmalar sonrasında 2016-2017 yılında kış aylarında (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat) toplam 18 bin 159 olan arıza sayısı, 2017-2018'in aynı döneminde yüzde 22 azalarak 14 bin 235'e düştü" dedi.

VARDİYALARDA DÜZENLEMEYE GİDİLDİ

Kış aylarında arıza, onarım ve bakım ekiplerinin vardiyalarında düzenlemeye gittiklerini dile getiren Müdüroğlu, “Meteorolojiden gelen uyarılara göre ekiplerin sayısını artırdık. Yoğun yağış ya da fırtına gibi afet durumlarında ise vardiya düzenlerini iptal ederek tüm personelin saha çalışmalarına eksiksiz katılmasını sağladık. Afetin daha yoğun yaşandığı ilçeler ve bölgeler ile diğer daha az etkilenen ilçeler ve bölgeler arasında araç ve personel takviyesi yaparak ekipler arası gerekli destek ve dayanışmayı oluşturduk. 7/24 çalışma prensibine bağlı 446 ekip ve 893 personel ile arıza ve kesintilere müdahale ettik" dedi.

13 KASIM 2017 EN ZOR GÜN OLDU

2017 yılı içinde yaşanan en zor günün 13 Kasım olduğunu kaydeden Müdüroğlu, “Antalya'nın batısını etkisi altına alan fırtına ve hortum, bölgedeki elektrik hatlarında büyük bir tahribata yol açtı. Afetin ilk dakikalarından itibaren kriz masası oluşturduk ve kriz eylem planımızı devreye aldık. Toplam 220 saha görevlisi ile arızaların çözülmesi için sahada büyük mücadele verdik. Bunun sonuçlarını da hızla aldık ve afetin büyüklüğüne rağmen 16 Kasım günü saat 20.00 itibarıyla bölgede enerjisiz hiçbir tüketici kalmadı" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN YAĞIŞ REKORU 28 KASIM'DA MANAVGAT'TA YAŞANDI

AEDAŞ'ın sorumluluk bölgesinde 13 Kasım tarihinde yaşanan fırtına ve hortumun yanı sıra 28 Kasım'ın da oldukça zorlu geçtiğine değinen Bahadır Müdüroğlu, "2017 yılında Türkiye'de kaydedilen günlük toplam yağış miktarında rekor 156,9 mm ile Manavgat'ta kırıldı. 2017 yılı Eylül-Aralık aylarında yağışlar normalin altında seyrederken, diğer aylarda normalin üstünde yağışlar yaşandı. AEDAŞ, aldığı önlemler ve yaptığı yatırımlarla tüm bu süreçleri başarıyla yöneterek tüketicileri enerjisiz bırakmadı" dedi.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE