Alaçatı’da Yeni Bir Rota: Seyyah Otel & Kitchen

Alaçatı denince benim aklıma tarihi taş evleri geliyor. İki katlı ve cumbalı bu evlerin kapı veya pencerelerinde genelde mavi renk kullanılıyor. Evlerin ön cephesi, Arnavut kaldırımlı dar sokaklara bakarken; o evlerin arkasında büyük bahçeler ve avlular bulunuyor. Arnavut kaldırımlı, dar sokaklarda yan yana dizilmiş bu tarihi taş evler, Alaçatı’ya masalsı bir hava katıyor.

1850’li yıllarda, Rumlar tarafından inşa edilmiş tarihi Alaçatı evleri. İnşa edilirken bu yörede bulunan taşlar kullanılmış. Bu taşlar evlerin kışın sıcak, yazın serin olmasını sağlıyor. Alaçatı’daki yerel yaşam, bu taş evlerle beraber hala devam ediyor. Alaçatı’ya gittiğimde benim için en büyük zevk; bu tarihi taş evlerde konaklayabilmek ve bir yandan hala devam eden köy yaşantısını deneyimleyebilmek. Bir de bölgede yetişen otlarla yapılmış, çeşit çeşit Ege lezzetlerini tadabilmek. Ve tabii ki, olmazsa olmaz Alaçatı köy kahvaltısı. Bunlar bence Alaçatı’yı Alaçatı yapan özellikleri.

Bu yüzden Alaçatı’ya her gidişimde Seyyah Otel’de kalmayı tercih ediyorum. Alaçatı denince aklıma gelenleri bir arada bana sunuyor. 150 yıllık tarihi bir taş binada, köyün merkezinde konaklayabiliyorsunuz. Güleryüzlü, samimi, dost canlısı bir ortamda kendinizi buluyorsunuz. Otelin hemen altındaki Seyyah Kitchen’da, Arnavut kaldırımlı sokağa atılmış tahta masa ve sandalyelerde, Ege’nin otlarıyla yapılmış, birbirinden lezzetli mezeleri oldukça uygun bir fiyata tatma şansı elde ediyorsunuz. Sabahları ücretsiz sunulan köy kahvaltısı ileyse kendinizden geçiyorsunuz.

Seyyah Otel’in sahibi Hüseyin Çakar, gezgin ruhlu ve hayallere inanan biri. Alaçatı’yı çok sevdiği için İstanbul’daki işini bırakıp buraya yerleşiyor. Alaçatı’nın ruhuna uygun, gelen müşterilerin taleplerini çok iyi okuyabilen butik bir otel açıyor. Alaçatı’nın değerlerinden de vazgeçmeden hem uygun fiyatlı hem de kaliteli bir hizmet sunuyor. Yemek yapmaya olan ilgisini de, Seyyah Kitchen isimli restoranıyla müşterilerine gösteriyor Hüseyin. Gezdiği pek çok ülkede tattığı yemeklerle Ege lezzetlerini birleştiriyor. Ortaya kültürel açıdan zengin, harika tatlar çıkıyor.

Siz de benim gibi, Alaçatı’da hem uygun bütçeli bir tatil yapmak hem de bir Alaçatılı gibi yaşamak istiyorsanız Seyyah Otel’i tavsiye ederim. Samimi ve sıcak ortamıyla kendinizi iyi hissediyorsunuz. Seyyah Otel ve hikayesi hakkında daha fazla bilgi almak ve Alaçatı’daki tatil piyasası hakkında bilgilenmek isterseniz; Seyyah Otel’in sahibi Hüseyin Çakar ile yaptığım röportajı Youtube kanalıma yükledim. Buyrun izleyin! İyi seyirler!

İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM EKLE