Bakan Şimşek'ten '4C' açıklaması

Bakan Şimşek'ten '4C' açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 23 bin 4C'linin durumuna ilişkin, ''Benim bilgim dahilinde 4C'lilerin kadroya alınması için şu anda herhangi bir çalışma yok" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 bütçe gerçekleşmelerini açıkladı.

Türkiye'nin 2013 bütçe açığının 18,4 milyar lira olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, bütçe açığının Orta Vadeli Program'daki hedefin 1 milyar lira altında kaldığını belirtti.

Maliye Bakanı, geçen yıl bütçe gelirlerinin yüzde 17,1 artışla 389,4 milyar TL, giderleri yüzde 12,7 artışla 407,9 milyar lira olduğunu söyledi.

Şimşek, bu rakamların OVP hedefinin üzerinde olduğunu ifade etti. Bakan Şimşek, “Türkiye 2013 yılında 31,5 milyar lira faiz dışı fazla vermiştir” dedi.

'4C İLE İLGİLİ YENİ BİR GELİŞME YOK'
Maliye Bakanı, 4C kapsamındaki kamu personeliyle ilgili olarak şöyle konuştu:

“Şu anda benim bilgim dahilinde 4C kapsamındaki işçilerin kadroya alınması söz konusu değildir. Biz 4C’li arkadaşlarımızın mali durumlarını, çalışma şartlarını iyileştirdik, çalışma süreçlerini 12 aya çıkardık.

'MİLLİ GELİRE ORAN 10 YILDAKİ EN DÜŞÜK ÜÇÜNCÜ'
Maliye Bakanı, "Bütçe açığının GSYH'ye oranı geçen yıl yüzde 1,2 oldu. Bu son on yıldaki en düşük üçüncü oran" diye konuştu.

'BÜYÜME YÜZDE 4'E YAKIN OLUR'
Gelişmiş ülkelerdeki hızlı toparlanmanın 2014'te de devam edeceğini söyleyen Şimşek, 2013'te Türkiye'nin yüzde 4 civarında büyüyeceğini belirtti.

Bakan Şimşek, "Gelişen ülkelere sermaye akışının yavaşlamasına rağmen, 2013 büyümesi yüzde 4'e yakın olacak" dedi.

Şimşek, "Bütün sıkıntılara rağmen Türkiye'nin yüzde 4'e yakın büyümesinin Çin hariç diğer gelişen ülkelere oranla çok iyi bir oran ve böyle sıkıntılı bir bölgede önemli bir başarıdır" diye devam etti.

'2014'TE YÜZDE 4 BÜYÜME BEKLİYORUZ'
Şimşek, Türkiye'nin 2014'te de yüzde 4 civarında büyümesini beklediklerini yineledi. Maliye Bakanı, 2014'te büyümede bir yavaşlama olacağını ancak bunun geçici olacağına inandıklarını da sözlerine ekledi.

Maliye Bakanı, ABD Merkez Bankası Fed'in karar süreci ve siyasi gelişmelerin 2014'te büyümesindeki risklerinin aşağı yönlü olduğunu da belirtti.

0 Yorum

Yorum Yaz